Догори
Дати відгук

Грип повернувся: Голубовська розповідає, наскільки все буде страшно і як цього уникнути

Тим більше що COVID-19 так просто позицій не здасть.

3 хв на прочитання04 Листопада 2021, 19:11
Поділитись:

Інфекціоніст, доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України, завідувач кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О. О. Богомольця Ольга Голубовська нагадує, що минулий сезон грипу був легким, однак цього року ситуація буде іншою. Лікар вважає, що ця  ситуація не буде такою райдужною, але й катастрофічною теж не буде.

Ольга Голубовська розповідає, що попри наявність випадків грипу ситуація в Україні та ЄС відносно спокійна, а серед вірусів грипу, що виявляються, домінує тип А (H3N2). Лікар нагадує, що віруси грипу A (H1N1) викликають тяжке захворювання, котре швидко розвивається, переважно у відомих груп ризику, проте в 2018 р. у США був незвичайно важкий сезон, пов’язаний із домінуванням типу А (H3N2) — близько 80 000 загиблих.

Інфекціоніст пояснює, що у період циркуляції вірусу грипу в популяції діагноз ставиться насамперед на підставі клінічної симптоматики, і наголошує, що своєчасна постановка діагнозу в інфектології актуальна завжди, «бо запорука успіху лікування будь-якого, навіть найтяжчого інфекційного захворювання — це швидка етіотропна (спрямована на збудник) терапія».

«COVID-19 є чи не єдиним інфекційним захворюванням, яке починають лікувати, як правило, вже пізно, і практично не наголошується на ранній противірусній терапії. Принаймні у нас. Це завжди було важливо при веденні цих хворих, а при варіанті Delta – критично важливо», — говорить Ольга Голубовська.

Вона розповідає, що емпіричне противірусне лікування грипу в періоди спільної циркуляції збудника та SARS-CoV-2 рекомендується у таких випадках:

  • госпіталізовані пацієнти з респіраторними захворюваннями (поки йде диференційна діагностика);
  • амбулаторні пацієнти з ризиком тяжкого перебігу грипу.

Інфекціоніст додає, що противірусне лікування грипу також однаково для всіх пацієнтів із мікст-інфекцією SARS-CoV-2 — таких інфекцій, за даними літератури, близько 5 %.

«Треба пам’ятати, що грип це не COVID-19, незворотні зміни у легень можуть настати у строки від 3 до 5 днів від дебюту клінічних симптомів. Тому ефективність специфічного лікування максимальна в перші 48 годин, потім — знижується», — говорить Ольга Голубовська.

Вона рекомендує вакцинація від грипу всім людям віком від 6 місяців, але пріоритет треба віддавати групам ризику тяжкого перебігу захворювання. Також лікар нагадує, що існують епідеміологічні групи ризику — особи, які контактують з великою кількістю людей або перебувають у закритих приміщеннях (будинки для людей похилого віку тощо).

«Якщо людина хвора на COVID-19 із середньотяжким або тяжким перебігом, їй необхідно відстрочити вакцинацію проти грипу до одужання. Якщо захворювання легке чи безсимптомне (субклінічне), слід вакцинуватися проти грипу після закінчення терміну ізоляції. Вакцину проти грипу та COVID-19 можна вводити одночасно в різні місця або розвести за часом на кілька тижнів»,
— радить інфекціоніст.

 

Також ми розповідали, що у «Дії» тепер можна буде самостійно згенерувати COVID-сертифікат після вакцинації або ПЛР-тесту (ВІДЕО.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
ФОТО: ілюстративпе
Україна інтегрується до міжнародної системи боротьби з ННН-рибальством
1 хв на прочитання48 хвилин тому
Зображення згенеровано ШІ
Шашлик у томатному маринаді — можна готувати як на мангалі, так і в духовці чи на грилі
1 хв на прочитаннягодина тому
ФОТО: лінія електропередач / Укрінформ
Міненерго заохочує бізнес розвивати модель постачання електроенергії
1 хв на прочитання2 години тому
Гріндавік. Зображення згенеровано ШІ
Вже всьоме за рік: вражаючі кадри виверження вулкана в Ісландії (ВІДЕО)
1 хв на прочитання3 години тому
В Україна почала дешевшати морква: чого чекати на свята?
1 хв на прочитання4 години тому
Якщо залишилися зайві бетонні блоки: креативні ідеї (ФОТО)
2 хв на прочитання9 годин тому
Вигоріла площа Майорки, Менорки й Ібіци разом: лісові пожежі у 2023-му завдали найбільшої шкоди Європі
1 хв на прочитання10 годин тому
Критична ситуація з опалювальним сезоном у Кривому Розі, – Мінрозвитку
1 хв на прочитанняВчора