Грунтовий вуглець у лісах: як зберегти, а не вивільнити?

4 хв на прочитання04 Жовтня 2022, 12:43

Як ми можемо збільшити його кількість у лісах

Вуглекислий газ є одним з основних парникових газів, його кількість в атмосфері впливає на зміну клімату. Ліси поглинають вуглекислий газ з атмосфери і протистоять зміні клімату. Утім, у лісів є ще одна надважлива функція. Вони утримують поглинутий вуглець, не даючи йому вивільнитися назад в атмосферу. Саме тому надважливо розуміти, як людина впливає на утримання вуглецю лісами. І як ми можемо збільшити його кількість у лісах, повідомляє  - Українська Природоохоронна Група - UNCG

Нижче - найцікавіші факти з наукового огляду 2020 року про вплив лісогосподарської діяльності на запаси органічного вуглецю в ґрунті. Посилання на повний текст дослідження.

Де в лісі зберігається найбільше вуглецю?

Думаєте, у деревах? Аж ніяк. Найбільше вуглецю у лісовому грунті та підстилці. І саме ліси помірного поясу та бореальні (північні) ліси утримують більшість ґрунтового карбону, який рослини свого часу забрали з атмосфери, консервуючи його в ґрунті. У жарких тропічних лісах мертва органіка не зберігається, а одразу поглинається іншими живими організмами.

Як вуглець потрапляє в лісовий грунт?

Потрапивши в ґрунт чи на його поверхню, рештки тварин та рослин (опале листя, мертві гілки, коріння, рідка органіка, що виділяється коренями, мертві тварини, фекалії, гриби) розкладаються тваринами та мікроорганізмами. Збільшення кількості запасів вуглецю в ґрунті лісів підвищує родючість та водоутримуючі здатності ґрунтів, сприяє збільшенню біорізноманіття. Звісно, чим більше вуглецю утримують лісові грунти - тим краще для запобігання змінам клімату.

Якщо ліси добре утримують вуглець, чому б не засадити деревами побільше територій?

Заліснення сільськогосподарських земель сприяє збільшенню запасів вуглецю в ґрунті. Дослідження показують, що у випадку заліснення сільськогосподарських ландшафтів кількість вуглецю в ґрунті може збільшуватися, часом навіть до 15% за сотню років. А ось заліснення лук чи степів (тобто трав’янистих природних екосистем) навпаки може мати слабкий вплив на приріст ґрунтового карбону або ж вести до його зменшення. Дослідження свідчать: 75% заліснених трав’янистих екосистем навіть за 100 років втрачатимуть запаси ґрунтового вуглецю. Також негативно на кількість запасів карбону в ґрунтах впливає заліснення боліт. На територіях колишньої ріллі в Британії, що була заліснена широколистяними видами дерев, за 50-110 років реєстрували таку швидкість зростання запасів ґрунтового карбону, яку можна порівняти з тим же процесом в 400-річних лісах за 110 років. У Ротемстеді (також у Великобританії), де рілля після занедбання перетворилася на ліси в 1886 році, вміст вуглецю в ґрунті (до 70-сантиметрової глибини) більш ніж подвоївся за 100 років.Тому садити дерева у степах, луках та болотах - погана ідея, навіть з кліматичної точки зору!

Як суцільні рубки впливають на вуглець в грунтах?

Найпоширенішим видом рубок у світі є суцільна рубка. Цей вид рубок має найбільш негативний вплив на запаси вуглецю в ґрунтах. Суцільні рубки призводять до втрати понад 10% ґрунтового вуглецю. Вибіркові рубки іноді демонструють менший вплив на зменшення запасів ґрунтового вуглецю: на дослідних ділянках в Австрії, де проводились рубка лише поодиноких ялин, спостерігали на 11% відсотків вищий рівень вуглецюв ґрунті, ніж на аналогічних ділянках, де проводились суцільні рубки.

Де більше вуглецю: у монокультурах чи в лісах з різними видами дерев?

Як показують результати досліджень, монокультурні ліси мають значно нижчий рівень накопичення ґрунтового вуглецю в порівнянні з лісами, де зростають дерева різних видів. Це пояснюється тим, що різні дерева накопичують вуглець різними способами.

Як зберегти та примножити запаси ґрунтового вуглецю в лісах?

Доцільно було б заліснювати кинуту ріллю. І навпаки - надзвичайно шкідливо вирубувати самосійні ліси, що вже з’явились на закинутих сільськогосподарських землях. Помилковим рішенням також буде заліснення лук та степів, осушення боліт задля заліснення, адже все це призведе до неминучого вивільнення вуглецю, який утримується в цих екосистемах. Доцільно лишати в первозданному вигляді малопорушені та природні ліси, натомість перетворювати монокультури (сосну рядочками) на більш природний мішаний ліс. Звісно, доцільно відмовитися від суцільних рубок лісу!

 

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: