Догори
Дати відгук

Гроші на відходах: експерти розказали, як відмовитися від витрат на імпорт російського газу

Один біометановий завод коштує близько 15 млн євро

3 хв на прочитання11 Червня 2022, 19:08
Поділитись:

Україна може виробляти близько 9,7 млрд кубів біогазу на рік — це обсяг, що відповідає нинішньому імпорту газу. Експерт зазначив, що така мета цілком може бути реалізована, але не зараз, пише ecolog-ua.

Цілі досягнення виробництва 0,5 млрд кубометрів біометану на рік можна було б реалізувати за два мирні роки. Але бойові дії гальмуватимуть інвестиції. Таку позицію висловив голова правління Біоенергетичної асоціації України Георгій Гелетуха. За 2020 рік сумарна потужність біоустановок склала 230 млн. кубометрів, у 2021 році — близько 272 млн. кубометрів біогазу.

За його словами, біометан є новим продуктом, який раніше ніколи в Україні не вироблявся. Тому є регуляторні перешкоди на шляху нарощування виробництва.

Він каже, що, по-перше, в Україні технічний регламент природного газу розрахований лише на класичний газ, тож вимагає, щоб у складі було до 0,02% кисню. Для біометану характерна частка кисню — 0,2-1%. Це не проблема для газової мережі, у всьому світі стандарти дозволяють до 1% кисню для біометану. В Україні такі норми вже прописані в новому Технічному регламенті природного газу.

«Чекаємо, коли цей документ затвердить Кабінет міністрів. Я думаю, це має статися найближчими місяцями», — прогнозує Георгій Гелетуха.

Він називає ще один бар'єр на шляху розвитку галузі — потрібен електронний Реєстр біометану, до якого вноситимуть кожен куб виготовленого біометану. Там же генеруватиметься гарантія походження — доказ того, що біометан виготовили з біомаси, джерела відновлюваної енергії. Це необхідно, зокрема, для продажу біометану за кордон.

Верховна Рада восени 2021 року ухвалила закон про розвиток виробництва біометану, яким зобов'язала Кабмін за пів року розробити порядок функціонування такого реєстру. Термін закінчився у травні, на тлі повномасштабної війни все затягнулося. Але Георгій Гелетуха сподівається, що це питання вирішать протягом кількох місяців.

Після вирішення регуляторних нюансів основною перешкодою у розвитку галузі залишиться війна. З огляду на цей фактор, Гелетуха прогнозує: «Мабуть, цього року ми ще не побачимо першого біометану. Якби не було війни, ми б його побачили вже цього року. Але наступного року ми точно побачимо кілька перших установок, які будуть виробляти біометан».

У відповідь на запитання, наскільки реалістично вийти на обсяг виробництва 0,5 млрд кубометрів, голова профільної асоціації розмірковує: «Типова потужність біометанового заводу — приблизно 10 млн кубів на рік. Щоб отримати 0,5 млрд кубометрів, потрібно 50 таких установок. Чи реально це за два роки? Я думаю, що за два мирні роки це реально».

Для реалізації таких планів потрібні інвестиції. «Один біометановий завод коштує близько 15 млн євро. Щоб подавати в мережу 0,5 млрд кубів біометану, потрібно 750 млн євро інвестицій», — підрахував Георгій Гелетуха.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Енерго
Більше з GreenPost
Зображення з відкритих джерел
Якщо залишилися зайві бетонні блоки: креативні ідеї (ФОТО)
2 хв на прочитання22 Листопада 2024
Лісова пожежа в селі Хасія поблизу Афін у серпні: 2023 рік був одним із найгірших лісових пожеж у Європі. Фото: Angelos Tzortzinis/AFP/Getty Images
Вигоріла площа Майорки, Менорки й Ібіци разом: лісові пожежі у 2023-му завдали найбільшої шкоди Європі
1 хв на прочитання22 Листопада 2024
Данія засадить лісом 15% своїх сільгоспугідь
Данія засадить лісом 15% своїх сільгоспугідь
1 хв на прочитання4 години тому
На Одещині спалах АЧС
На Одещині - спалах АЧС
1 хв на прочитання5 годин тому
Батькам дітей із особливими потребами компенсуватимуть витрати на асистента: у Львові затверджено новий порядок
1 хв на прочитання6 годин тому
Україна презентує унікальну методологію оцінки екологічних наслідків збройних конфліктів
2 хв на прочитання7 годин тому
У ДАР з'явиться система оповіщення для бджолярів - Мінагро
1 хв на прочитання8 годин тому
На Миколаївщині порушники відшкодували понад 23 тисячі гривень збитків за незаконну рубку дерев
2 хв на прочитання9 годин тому