Гігієна голосу: як зберегти його за будь-якої погоди

4 хв на прочитання06 Грудня 2022, 07:31

Якщо голос для вас — робочий інструмент, то необхідно його берегти та підтримувати у робочій формі.

Голос — інструмент досить тендітний. Якщо ви не хочете залишитись без голосу, необхідно знати елементарні правила догляду за вашим природним інструментом. Гігієна голосу важлива не тільки для співаків, а й для всіх людей, професія яких пов'язана з голосом — акторів, учителів, викладачів, дикторів, екскурсоводів.

Усім, у кого професія пов'язана з мовленнєвим навантаженням, напевно, доводилося стикатися з проблемами голосу. Голос для лектора, педагога, будь-якого оратора — це робочий інструмент, тому необхідно його берегти та підтримувати у робочій формі. Медичні джерела радять дотримуватись правил, які дозволять зберегти голос у гарній формі.

1) Важливо вести правильний спосіб життя, оскільки сила, та й узагалі стан голосу пов'язані з усіма процесами в організмі. Необхідно дотримуватися режиму дня, висипатися, правильно чергувати працю та відпочинок. Важливо повноцінно та по режиму харчуватися. Для голосу шкідлива холодна і гаряча їжа, а також гострі приправи. При підвищеному навантаженні на голос фоніатри рекомендують препарати кальцію, вітаміни групи B, женьшень.

2) Необхідно гартувати нервову систему. На голосі позначаються всі психотравми, страхи, переживання — він втрачає чистоту, інтонаційну рухливість, витривалість може зриватися.

3) До проблем із голосом призводять захворювання верхніх дихальних шляхів. Тому дуже важливою є профілактика таких захворювань. Важливо стежити за станом носоглотки. На голосі завжди позначаються нежиті, запалення горлянки, зв'язок. При неприємних відчуттях горло можна прополоскати настоєм ромашки, і цей настій можна закопувати в ніс при слизовій сухості. Так само в ніс і в рот можна закопувати оливкову, персикову або абрикосову олію. Корисні щоденні полоскання горла холодною водою. При цьому температура поступово знижується від +20 до +12 °С.

4) Величезний негативний вплив на голос мають алкоголь та куріння. При регулярному вживанні алкоголю голосові складки сушаться. Голос стає менш витривалим, низьким і хрипким. Куріння порушує природний процес дихання. У голосі курців часто наявна хрипливість, немає м'якості та легкості звучання.

5) Сухість у приміщеннях — ще один ворог голосу. Використовуйте зволожувачі повітря, пийте воду і провітрюйте.

6) Важливо не втомлювати голос великою кількістю виступів. Для лекторів і педагогів визначено норму голосового навантаження. Це не більше 4 академічних годин поспіль на день.

7) Дуже корисно перед виступом випити склянку трохи теплого чаю або мінералки. Добре розслабити м'язи мовного апарату, самому лектору відпочити і повністю розслабитися. Потім необхідно зробити кілька циклів глибоких вдихів і видихів та налаштуватися на роботу.

8) Дуже корисно професіоналам, які працюють голосом, щодня робити зарядку, що включає артикуляційні, дихальні та голосові вправи. Все це займає небагато часу, але дозволяє голос та й весь організм підтримувати в робочій формі.

9) При втомі голосу — мовчіть. Це найнадійніший рецепт.

Відомо, що голосові зв'язки неусвідомлено, мимоволі напружуються, коли слухаєте музику, читаєте (навіть не вголос).

При втратах голосу та осиплості не розмовляйте, навіть пошепки, і не спілкуйтесь у чатах та соцмережах (зв'язки і при цьому «працюють»!).

Повна тиша!

Добре відпочиньте та виспіться.

Потрібно виключити з раціону:

Харчуйтеся правильно: включайте до свого раціону достатню кількість білка і не забувайте про вітаміни, особливо групи B.

10) Загальновідомо, що голос «прокидається» години через 3-4 після того, як прокинувся організм.

Правила гігієни голосу:

Також ми наводили 9 правил полоскання горла.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: