Українська цибуля не буде дешевою. Так, керівник проекту “АПК-Інформ: овочі і фрукти” Олександр Хорєв вважає, що незважаючи на зростання виробництва цибулі в 2019 році, пандемія коронавірусу стимулювала різке зростання споживання овочу. Споживачі вважали, що цибуля допомагає захиститися від коронавірусу, і купували овоч в небувалих кількостях, що дозволило фермерам підвищити ціни реалізації.
Як пише seeds.org.ua, говорячи про перспективи нового сезону, експерт припускає зменшення валового збору цибулі в Україні в 2020 році. Навіть, незважаючи на можливе подальше розширення площ.
Вадим Дудка, директор ТОВ “АгроАналіз”, пояснює, чому з урожаєм цибулі в 2020 році можуть бути певні проблеми. За його спостереженнями, сезонні овочі поки не понесли ніякої серйозної і масової шкоди від надлишкових опадів і прохолодної погоди, однак загроза шкоди - висока. Головна проблема – посилення активності розвитку хвороб і активний ріст бур’янів. Він також говорить, що на полях частково спостерігається також випрівання сходів.
"Для бур’янів зараз погодні умови ідеальні, але боротися з ними зараз неможливо ані механічним способом, ані гербіцидом, тому що фермери не можуть вийти в поле з технікою. Зараз поля масово заростають бур’яном”, – відзначає аграрій.
Також Вадим Дудка сказав, що від несприятливих погодних умов постраждає і урожай озимої цибулі: “Ми звикли в цей час вже не працювати з озимим цибулею. Однак в цьому сезоні така звичка зіграла з нами злий жарт, тому що спалахи захворювань в цьому році спостерігаються і зараз. Це не вплине на врожайність, але вплине на якість цибулі".
Як відомо, директор Українського гідрометеоцентру Микола Кульбіда дав невтішний прогноз урожайності плодових та ягідних культур.
Відзначимо, Україна втратила 50% врожаю озимих зернових культур.