Ось і настало закінчення дачного сезону. Щоби зберегти свій врожай, майно та дачні споруди в цілості та безпеці, мало просто навести в кімнатах порядок і повісити на двері будинку величезний навісний замок. Про це розповідає лікар-епідеміолог Наталія Морозова.
Для людей, які займаються вирощуванням садово-городніх культур, велику проблему створюють гризуни. Найбільшу небезпеку становлять миші та щури. Перед настанням холодів вони переселяються на зимівлю з городу в теплі будівлі та житлові будинки. Вигризають дірки у стінах і меблях, знищують вирощені овочі у сховищах. Не гребують вони і електропроводкою, пошкодження якої може завдати непоправної шкоди всьому вашому господарству. Важливо ще й те, що гризуни є переносниками інфекційних захворювань: ієрсиніозу, лептоспірозу, лістеріозу, туляремії, геморагічної лихоманки з нирковим синдромом (ГЛНС) та інших. Шляхи зараження людей зоонозними інфекціями різноманітні:
Для ГЛПС характерна осінньо-зимова сезонність. Тому дуже важливо нагадати про це підступне захворювання.
Геморагічна лихоманка з нирковим синдромом характеризується інтоксикацією, кровоточивістю та крововиливами у слизові оболонки, ураженням нирок. Інкубаційний період становить найчастіше 2-3 тижні, та іноді може подовжуватися до 45-50 діб. Захворювання відрізняє строга циклічність течії із послідовною зміною кількох періодів.
Період провісників захворювання триває 2-3 дні, іноді може бути відсутнім. Поступово наростає температура тіла, пацієнти скаржаться на млявість, швидку стомлюваність, головний біль, слабкість, нездужання, біль у кінцівках, суглобах, ломоту у всьому тілі, розлад сну, слабкі болі в горлі.
Гарячковий період триває від 2-3 до 5-8 діб. Починається з різкого підйому температури тіла до 39-40 °С, що супроводжується ознобом. Посилюється головний біль, особливо в лобовій і скроневих областях, з'являються болі в навколонирковій ділянці чи попереку. Пацієнти відзначають слабкість, запаморочення, біль у м'язах. Зазвичай вони апатичні, малорухливі, на запитання відповідають неохоче, із сповільненою реакцією. У низці випадків є скарги, пов'язані з розладом зору (болючість в очних яблуках при русі, світлобоязнь, розпливчасте зображення предметів тощо). Період одужання триває від 3 до 12 місяців.
Щоб попередити шкоду від життєдіяльності гризунів і зменшити ризики інфікування, необхідно проводити профілактичні заходи:
Позбутися непрошених гостей у будинку допоможуть механічні пастки та спеціальні препарати. При використанні отруєних приманок необхідно керуватися інструкцією на кожний препарат, застосовувати засоби індивідуального захисту (рукавички). Розкладка приманки має бути проведена у місцях, недоступних для дітей і свійських тварин. Для забезпечення тривалої безпеки приманку поміщають в універсальні довгодіючі пристрої у вигляді бар'єру, наприклад, пластикова пляшка зі зрізаною горловиною. Після роботи з хімікатами слід ретельно вимити руки з милом.
«Почнемо дотримуватися цих нехитрих правил у своєму житті — багато в чому убезпечимо себе від багатьох неприємних інфекцій, зменшимо шкідливу діяльність гризунів», — наголошує епідеміолог.
Також ми писали, що робити, щоб урятувати дім від гризунів: п’ять запахів, яких миші й пацюки бояться, як вогню.