Електросамокати — це екологічний, безпечний для довкілля транспорт. Але, як показала Одеса, не все так просто. Про це розповідає Юлія Калабайда, одеський власкор GreenPost.
Останнім часом у місті почастішали випадки аварій із травматичними наслідками за участю електросамокатів. І дня не минає, щоб не стало відомо про чергового потерпілого.
Заважають електросамокати і багатьом місцевим мешканцям. Люди скаржаться, що від цього транспорту неможливо врятуватися ні на дорогах, ні на тротуарах. Особливо потерпають люди поважного віку й одесити з дітьми.
Електросамокати мають право на існування, проте інфраструктура міста просто не готова до такого транспорту та до такої його кількості, вважає одеський копірайтер Олексій Архиреєв.
«Нема доріжок, убиті тротуари — це змушує водіїв самокаті виїжджати на дороги, де їм не місце. Плюс вільний доступ до самокатів у нетверезому стані, плюс незрозумілий правовий статус — хто вони, ще пішоходи чи вже водії транспорту?» — запитує він у своєму життєписі в соцмережі Фейсбук.
Він вважає, що спеціальні доріжки, обмеження швидкості та правове регулювання змінили би ситуацію на краще.
Співвласник одеського салону регенеративної косметології Андрій Ільченко вважає, що їзда на електросамокатах має відбуватися у відповідному захисті. Шолом і наколінники зможуть знизити травматизм. Чоловік зазначає, що навіть на швидкості 10 км/год. можна отримати важкі пошкодження, особливо, якщо вдаритися головою. Андрій Ільченко погоджується, що назріли зміни до ПДР, у яких були б прописані правила керування електросамокатами.
«Наразі водії цього екологічного транспорту нічого не порушують. Притягнути до відповідальності за протиправну їзду на електросамокаті неможливо. Скоро в Одесі стартує туристичний сезон, що значно ускладнить ситуацію. А ось вчасні законодавчі зміни могли би створити безпечні умови для всіх учасників дорожнього руху», — переконана Юлія Калабайда.
Нагадаємо, електроскутери та самокати стали повноцінними учасниками дорожнього руху.