Що робити, якщо трапився незахищений секс або порвався презерватив, а вагітність у плани не входила? У «Фармації» радять бігти в аптеку за пігулками для посткоїтальної або екстреної контрацепції. Проте наголошують, що такі пігулки запобігають овуляції, тобто не дають яйцеклітині вийти з фолікула та запліднитись. Але якщо овуляція вже відбулася, то екстрена контрацепція не спрацює: таблетки не впливають на ембріон і на його імплантацію.
Тож їхня ефективність — 50-90 %.
Отже, що можна прийняти, якщо сталася надзвичайна ситуація?
Для екстреної контрацепції найчастіше використовуються ескапел або постінор (левоноргестрел 1,5 мг). Також є препарати міфепрістону, комбіновані оральні контрацептиви за схемою, але це рідше використовується та обумовлюється лише з вашим гінекологом. Але це час. А тут рахунок йде на години.
Коли та як приймати таблетки для ЕК? Що швидше, то краще. У вас є 72 години (3 діб) на прийом Ескапелу або Постінору. Їх можна годувальницям, є невелика кількість даних про застосування у дівчат молодше 16-ти років. Протипоказано при тяжких захворюваннях печінки та тяжкому перебігу бронхіальної астми. Найбільш поширеними побічними діями бувають порушення менструального циклу, кровомазання, біль у грудях, нудота.
Якщо після прийому таблетки протягом 2 годин виникло блювання — потрібно прийняти повторно ту ж дозу.
Як прийом екстреної контрацепції впливає на репродуктивне здоров'я? Загалом ніяк. Але частий прийом може призводити до порушень циклу та відповідно процесів овуляції й зачаття.
Звідси висновок, що це препарати не для постійної основи.
Але й страхи про те, що прийняти можна лише одну таблетку у житті — міф.
Для прийому екстреної контрацепції потрібен рецепт? Ні. Це безрецептурні препарати у всьому світі.
Тут важливий час: що раніше прийняли, то менша ймовірність вагітності.
Якщо у вас затримка після прийому ЕК — відразу потрібно зробити тест на вагітність.
Також ми писали про сон обличчям у подушку: лікар розповідає про наслідки.