Експерти Української асоціації аграрного експорту говорять про найбільше скорочення обсягів експорту яблук з України за останні п'ять років. Як пише Корреспендент, падіння експорту яблук почалося ще на початку сезону 2019-2020 року, тобто до пандемії коронавірусу, але вона, безумовно, відіграла важливу роль у цій тенденції.
"Світова пандемія коронавірусу COVID-19 та карантинні обмеження у всьому світі призвели до скорочення експорту яблук з України на 38%. Багато країн зменшили імпортні закупівлі сільгосппродукції. Найбільш складна ситуація склалася при експорті товарів з коротким терміном зберігання, зокрема фруктів, овочів, яєць тощо", - йдеться у повідомленні.
Одним з головних чинників скорочення експорту є перезавантаженність портів. Так, китайські порти, які є найбільшим ринком збуту української продукції АПК, працювали з перебоями, а після проходження критичного періоду пандемії попит там повертається до колишніх показників, але перезавантаженість портів буде протягом певного часу грати свою роль.
Експерти звертають увагу, що в Євросоюзі також спостерігаються затримки з переміщенням товарів внаслідок додаткових перевірок, а це для України другий за величиною ринок збуту.
"Експорт України продукції АПК буде залежати від тривалості карантинних заходів в Україні та за кордоном, термінів подолання пандемії, відновлення логістичних ланцюжків і попиту. З часом, коли загальна ситуація стабілізується, попит на продукти харчування зросте, адже в імпортозалежних країнах запаси продовольства скоротяться", - передбачають експерти.
Нагадаємо, наразі ухвалено рішення про введення заборони на експорт гречки на зовнішні ринки до 1 липня 2020 року через спалах коронавірусу в Україні. Також Україна припинила експорт жита.
Так, карантин спровокував кризу на ринку молока, дорожчає соняшникова олія, картопля і гречка та практично усі продукти з українського споживчого набору. При цьому уряд запевняє, що контролює ціни і навіть стверджує, що вони знижуються.