У своєму інтерв’ю GreenPost керівник напряму політики та комунікації БО «Світло надії» Сергій Жук, сказав, що сучасні підлітки дуже обізнані в питаннях наркотиків. Принаймні назву та дію кожної речовини вони знають.
«Ця інформація відкрита – зайди в інтернет і побачиш що хоч, – говорить він. – Інша справа, що більшість підлітків деякі моделі поведінки не сприймають як ризикові. Це властиво підліткам – і ми теж такими були: вважали, що десь на будівництві стрибати з третього поверху у купу з піском – це нормально».
Якщо є можливість, Сергій Жук влаштовує маленькі тренінги, на яких підлітки вчаться буквально казати наркотикам «ні».
На думку експерта, для цього треба дивитися співрозмовникові в обличчя, відповідь повинна починатися зі слова «ні», далі «не буду, тому що» і в ідеалі закінчуватись альтернативою. «Наприклад: "Ні, пацани, я з вами, напевно, нюхати не буду – краще ходімо на дискотеку"», – вчить Сергій Жук.
З підлітками дуже ефективна інтерактивна форма навчання. Наприклад, їм пропонують розіграти сценку: хтось приніс якийсь легкий наркотик, відмовтеся від цього. Вони самі вибирають, хто пропонуватиме і хто відмовлятиметься. Учасники сценки програють ситуацію у так званому режимі акваріуму – решта дивляться й потім коментують: які були помилки тощо. Сергій Жук розповідає про підлітковий центр Lighthouse:
«Найцікавіше, що там хлопці, які мають досвід вживання, тусуються з хлопцями, які ніколи не вживали. У нас були такі ризики, скільки списів зламали – що ті навчать цих чогось поганого. Нічого подібного! Вийшло навпаки».
Також ми розповідали, що наркотики нового покоління небезпечніші за «олдскульні» – експерт.