Дослідники очікують на «ознаки життя»: зонд NASA підійде до Сонця ближче, ніж будь-який штучний об'єкт до нього

3 хв на прочитання23 Грудня 2024, 16:33
Сонячний зонд Parker обертається навколо Сонця по еліптичній орбіті з 2018 року. Але він ніколи не був так близько, як 24 грудня. Фото: Білл Інгаллз/ NASA/Handout/Reuters

«Ми точно не знаємо, які різдвяні подарунки нам подарує Сонце».

Космічний зонд наблизиться до Сонця на Святвечір ближче, ніж будь-який створений людиною об'єкт до нього. Згідно з розрахунками американського космічного агентства NASA, сонячний зонд Parker Solar Probe наблизиться до поверхні Сонця на відстань близько 6 млн км. Про це розповідає Die Zeit.

За словами астрофізика Фолькера Ботмера з Геттінгенського університету, який очолює німецьку участь у місії, наближення близько 13:00 за центральноєвропейським часом попервах не повинно бути поміченим ніким, «оскільки наразі в нас немає радіоконтакту з зондом».

Дослідники очікують на «ознаки життя» в ніч на 27 грудня. Це буде короткий автономний радіосигнал, який можна порівняти з миготінням маяка. Перші дані будуть доступні не раніше кінця січня, коли головна антена зонду буде спрямована на Землю.

«Але мине кілька років, перш ніж ми проаналізуємо і зрозуміємо всі дані», — попередив Ботмер.

Серед іншого, дослідники очікують, що місія дасть уявлення про те, чому зовнішня атмосфера Сонця в багато разів гарячіша за його поверхню, а отже, і про те, як влаштовані атмосфери інших зірок.

«Ми точно не знаємо, які різдвяні подарунки нам подарує Сонце», — сказав Ботмер. Він очікує сюрпризів. Існує безліч запитань без відповідей: як генеруються сонячні струми в його атмосфері? Як розвиваються сонячні вітри або сонячні бурі?

Зонд, розміром як невеликий автомобіль, розвиватиме швидкість близько 690 тис. км/год у запланованій найближчій точці до Сонця і витримуватиме температуру близько 1 000 °С, пише NASA. Це означає, що він буде летіти швидше, ніж будь-який інший створений людиною об'єкт на сьогодні. Він був запущений у серпні 2018 року й незабаром після цього наблизився до Сонця на відстань 42,7 млн км — ближче, ніж будь-який інший космічний апарат до нього.

У 2021 році Parker Solar Probe став першим зондом, який пролетів крізь зовнішній шар сонячної атмосфери — корону.

«Вперше в історії космічний зонд торкнувся Сонця», — писало тоді NASA.

У 2023 році він навіть наблизився до поверхні Сонця на відстань трохи більше 7 млн км. За словами Ботмера, близькість близько 6 млн км означає ще глибше занурення в сонячну корону.

«Це дозволить нам отримати дані з областей сонячної атмосфери, які ми ніколи раніше не бачили. На такій близькій відстані ми опинимося в місцях зародження сонячного вітру і сонячних бурь», — сказав астрофізик.

Parker Solar Probe — не перший зонд, який дає уявлення про Сонце. Німецько-американські зонди Helios 1 і Helios 2 були запущені ще в 1970-х роках, але вони все ще перебували на відстані близько 45 млн км. Для порівняння: Земля в середньому перебуває на відстані близько 150 млн км від Сонця, тоді як найближча до нього планета, Меркурій, — на відстані близько 58 млн км.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: