Догори
Дати відгук

Допоможемо депутатам: народні обранці хочуть запобігти підпалам

Нардеп Маріковський закликає розробити закон проти підпалів

5 хв на прочитання07 Квітня 2020, 12:40
Олександр Маріковський: "Долучайтесь до коментування пропозицій". Фото Олега Листопада Олександр Маріковський: "Долучайтесь до коментування пропозицій". Фото Олега Листопада
Поділитись:

Заступник голови Комітету з екополітики Олександ Маріковський закликає колег і громадськість розробити якісний «антипіроманський» закон. Про це він повідомив у своєму Fb.

«Підпали та пожежі по усій країні. Проблема не нова, але чомусь залишається без системного вирішення. Вже декілька днів [у соцмережах] активно обговорюються … "замалі" штрафи, пропонується криміналізація і тд. Наразі хочу упорядкувати різні пропозиції, щоб знайти дійсно ефективний інструмент контролю і подальшої відповідальності. Запрошую до дискусії в коментарях», – пише Олександр Маріковський.

У своєму дописі він намагається проаналізувати ситуацію.

«При наявних в Державі заходах моніторингу та контролю за атмосферним повітрям… Держава не володіє інформацією в режимі реального часу. Допоки ми з вами не зателефонуємо на лінію 101 і не повідомимо про факт пожежі, годі очікувати санкцій. І навіть за наявності протипожежної техніки неподалік, боритися з пожежею на широкому масиві дуже складно», – зазначає депутат.

Також автор допису пробує проаналізувати профільне законодавство.

«…дуже мала санкція за підпал трави. Дійсно, Стаття 77-1 Кодексу про адміністративні правопорушення "Самовільне випалювання рослинності або її залишків" встановлює штрафи від 170 - 340 грн. Але одночасно є стаття 245 Кримінального кодексу "Знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу": «"Знищення або пошкодження ... а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом - караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк». Це вже від 5100 - 8500 грн.

"Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, -  караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років», – відзначає народний обранець.

Олександр Маріковський - в центрі. 

Також у дописі піднімається питання того,  як знайти правопорушника і як притягти його до відповідальності за підпал.

«В наших умовах це зробити досить складно фізично. Як зафіксувати злочин в полі або в лісі? Справи, що не матимуть переконливих доказів в суді - розсипатимуться.

Мотив порушника: спалювання сухостою - найлегший спосіб видалення залишків для підготовки грунту до наступної обробки. А спалювання опалого листя - найлегший спосіб утилізації. Тобто мотивований підпал на дачах та на сільгосопземлях», – підкреслює заступник голови Екокомітету ВРУ.

Короткий аналіз повноважень державних органів теж присутній у аналізі ситуації.

«ДСНС - може загасити пожежу, тому варто телефонувати 101 одразу. 

Мінекоенерго - може надавати дозвіл на підпали відповідно Закону про рослинний світ. Але про факти видачі таких дозволів мені не відомо.

Держекоінспекція - може нарахувати уже завдані природі збитки, лише якщо справа уже розглядається кимось. Або проконтролювати наявні дозволи, про які мені не відомо.

Національна поліція (тел. 102) - може відреагувати на виклик про порушення закону та почати кримінальне або адміністративне провадження», – аналізує ситуацію Олександр Маріковський.

Після аналізу нардеп переходить до пропозицій. Це напрацювання законодавчої бази та покращення роботи Держекоінспекції.

«Запропоную колегам вже наступного тижня провести круглий стіл, а в подальшому сторити робочу групу. Пропоную

- пропрацювати законодавчу базу, де відповідальним буде не лише встановлена особа, а і власник ділянки, на якій відбувався підпал;  

- фіксувати джерела підпалів через супутникові знімки високої роздільної здатності, на кшталт таких, що забезпечує сервіс planeta.com;

- після фіксації заносити в систему Електронний інспектор, яка вже має розроблятися і запускатися після прийняття законопроекту 3091 (Проект Закону про державний екологічний контроль – ред.)

- держекоінспекції вже розробляти методики оцінки завдання подібних збитків, щоб ми вивели формулу накладання санкцій, надходження в бюджет з яких окупить і обладнання і роботу інспекторів», – пропонує заступник голови Екокомітету.

Завершується пакет пропозицій залученням топових медіа до широкої інформаційної кампанії».

«Як тільки зрозуміємо, якими засобами висмикувати порушників та накладати штрафи, переходимо до інформаційної пропаганди.

Можемо задіяти прості і зрозумілі меседжі:

Брудне повітря - це токсини, що приводять до онкології, пневмонії, знижують загальний імунітет і коронавірусні наслідки також через забруднене повітря.

Подібні захворювання - шалені видатки країни на дотаційну медицину», – резюмує Олександр Маріковський.

Свій пост він завершує закликом: «Долучайтесь до коментування пропозицій». Тож – пишіть, якщо маєте що сказати.

Як ми вже писали, на Житомирщині вигоріло понад 800 гектарів лісу. У тому числі у радіаційно небезпечних ділянках. Станом на ранок 6 квітня лісівники продовжують боротися з вогнем у Народицькому, Лугинському та Білокоровицькому лісгоспах. 

Також GreenPost писав про те, що Львівська ОДА просить уряд та депутатів Верховної Ради посилити відповідальність за спалювання сухої трави. Відтак мінімальний штраф для паліїв пропонують збільшити в понад 200 разів: із 170-340 грн до 42-63 тис. грн. Відповідний проект закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення боротьби з самовільним випалюванням сухої рослинності та її залишків та захисту навколишнього природного середовища)» з підписом голови Львівської ОДА Максима Козицького вже направили прем’єр-міністру та парламентарям.

Також можете почитати:

Пожежі у Чорнобилі: офіційні оцінки занижені на порядок – експерт

Пожежі у зоні відчуження: радіація у Києві в нормі

Весняні пожежі нищать країну. Поліція та влада – імпотентні, лісники ще тримаються

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Сьогодні 22 червня Міжнародний день тропічних лісів
22 червня - Міжнародний день тропічних лісів: збереження легенів планети
3 хв на прочитання54 хвилини тому
Зображення згенеровано ШІ
«Нівелює всі мільярдні вкладення у боротьбу з кліматичною кризою»: екологічний вимір російсько-українського протистояння
1 хв на прочитаннягодина тому
Водойми України Забруднення води Дослідження чистоти води
Майже кожна третя водойма України забруднена – Віктор Ляшко
1 хв на прочитанняВчора
Заповідні зони Ухвалено законопроєкт Збереження заповідного фонду
Джипінг у заповідних зонах скоро буде під забороною: ухвалено законопроєкт для збереження природно-заповідного фонду
2 хв на прочитанняВчора
Знайомтеся: крутий двоюрідний брат трицератопса, названий на честь бога Локі
4 хв на прочитанняВчора
Просто перехоплює подих: ось як виглядає найбільший міський парк у світі (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
Як покращити зовнішній вигляд кімнатних рослин за допомогою цукру: досвідчені квітникарі розкрили секрет
1 хв на прочитанняВчора
На Миколаївщині збирають кісточки плодових дерев, щоб відновити ліси
2 хв на прочитанняВчора