Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Війна
  • Докази численних страт і катувань мирних мешканців: ООН оприлюднила звіт про воєнні злочини РФ в Україні

Докази численних страт і катувань мирних мешканців: ООН оприлюднила звіт про воєнні злочини РФ в Україні

Здебільшого страчували чоловіків і хлопчиків, які становили 88 % від усіх жертв свавільних страт.

4 хв на прочитання08 Грудня 2022, 18:12
Поділитись:

ООН оприлюднила звіт  про військові злочини армії РФ на півночі України з лютого до квітня 2022-го.

Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) розглядало вбивства цивільних осіб — свавільні страти та напади на окремих цивільних осіб, вчинені в Київській, Чернігівській і Сумській областях України з 24 лютого до 6 квітня 2022 року, коли вони перебували під військовим контролем Російської Федерації.

Доповідь документує окремі вбивства і, таким чином, має на меті сприяти праву жертв на правду та притягненню винних до відповідальності, а також запобігти в майбутньому порушенням міжнародного права прав людини, гуманітарного та кримінального права в контексті міжнародного збройного конфлікту в Україні, що триває.

Станом на 31 жовтня 2022 року УВКПЛ через Моніторингову місію ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) задокументувало свавільні страти і напади на окремих цивільних осіб у 102 селах, селищах і містах трьох областей за період від 24 лютого до 6 квітня 2022 року. Ці дії були вчинені Збройними силами Російської Федерації, які контролювали ці території, та призвели до загибелі 441 цивільної особи (341 чоловіка, 72 жінок, 20 хлопчиків та 8 дівчаток).

Доступна УВКПЛ інформація вказує на те, що загальна кількість жертв ЗС РФ упродовж звітного періоду у цих трьох областях, імовірно, значно вища.

УВКПЛ встановило, що вбивства цивільних осіб не обмежувалися окремими місцевостями, хоча деякі райони постраждали більше за інші — наприклад, місто Буча (Київська область).

Здебільшого страчували чоловіків і хлопчиків, які становили 88 % від усіх жертв свавільних страт.

У більшості випадків російські солдати затримували цивільних осіб за підозрою в участі в бойових діях або іншому сприянні воєнним зусиллям. Строки тримання під вартою перед стратами тривали від кількох годин до кількох тижнів. Цивільних осіб тримали в будинках, підвалах, гаражах, промислових чи офісних комплексах або інших приміщеннях, у яких розміщувалися російські війська. У більшості випадків руки жертв вбивств у місцях тримання під вартою були сковані кайданками або зв’язані скотчем, на тілах були травми, що свідчили про катування або інше жорстоке поводження перед убивством. Щонайменше в одному випадку тіло однієї з жертв мало ознаки сексуального насильства. 

Обставини свавільних страт переконливо свідчать, що ці вбивства можуть дорівнювати воєнному злочину у вигляді умисного вбивства, що є грубим порушенням Женевських конвенцій.

В інших 43 випадках вбивств (27 чоловіків, 13 жінок і 3 хлопчиків), викладених у доповіді та додатку, цивільні особи були вбиті під час пересування в межах або між населеними пунктами пішки чи на велосипеді, автомобілі чи мікроавтобусі. Більшість людей стали жертвами, коли їхали на роботу, привозили їжу іншим, відвідували сусідів чи родичів або намагалися втекти із зони бойових дій.

У всіх задокументованих випадках УВКПЛ встановило, що порушники не робили жодних явних спроб дотримуватися принципу розрізнення або зобов’язання вживати всіх можливих запобіжних заходів для уникнення загибелі цивільного населення.

Автори доповіді наголошують на відсутності суттєвого поступу в притягненні до відповідальності як безпосередніх порушників, так і їхніх командирів. Тоді як Уряд України з цією метою виділив значні людські та технічні ресурси та заручився підтримкою міжнародних експертів, проведення оперативних і ретельних розслідувань усе ще становить виклик з огляду на надзвичайно великий обсяг заяв, практичні складності розслідування тяжких злочинів в умовах конфлікту і труднощі із затриманням підозрюваних. УВКПЛ не бачить жодних ознак того, що Російська Федерація розпочала або має намір розпочати розслідування та притягнення до відповідальності військовослужбовців своїх збройних сил або пов'язаний персонал, які, як стверджується, причетні до вбивств.

Міжнародні механізми кримінального розслідування ще не дали результатів. Оскільки більшість жертв становлять чоловіки, вціліли члени сімей — багато з яких є жінками — змушені справлятися з труднощами, часто самотужки, з обмеженим доходом, збільшеним тягарем догляду за членами родини, а також сильними психологічними травмами та стресом. Відтак УВКПЛ рекомендує Уряду України розглянути національні програми для відшкодування шкоди та надання іншої практичної допомоги жертвам цих злочинів, не чекаючи результатів формального судового розгляду.

Тимчасом дотримання стратегії затяжної війни — самогубство для РФ — міжнародний терорист Гіркін-Стрєлков.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Війна
Більше з GreenPost
ЄБРР надасть 1 млрд євро на відбудову енергосектору України
ЄБРР виділить Україні 1 мільярд євро на відновлення енергетичної інфраструктури
2 хв на прочитання55 хвилин тому
Китай створив AI-дитину, яка росте: "Tongtong 2.0" з інтелектом 6-річної дитини
Китай представив першу у світі AI-дитину, яка може домовлятися та вередувати як 6-річна
3 хв на прочитаннягодина тому
Риба, що живе понад 100 років і не старіє: наукове диво
Риба-довгожитель Північної Америки живе понад 100 років і не старіє
5 хв на прочитання2 години тому
Чому Росія не потрапила до нового списку тарифів Трампа? Фото: Brendan Smialowski/AFP via Getty
Чому Росія відсутня у новому списку Трампа, незважаючи на напружені відносини
2 хв на прочитання3 години тому
Всесвітній день водних тварин: тривожні сигнали з акваторії українських морів через отруєння
2 хв на прочитання4 години тому
Смачна і дуже проста в приготуванні паски — рецепт, який підійде навіть новачкам, зайнятим або лінивим
2 хв на прочитання5 годин тому
Як мити овочі та фрукти, щоб позбутися «хімії»: інструкція з секретами
5 хв на прочитання6 годин тому
Варіанти оформлення декоративного ставка: як створити унікальний водний куточок у саду
5 хв на прочитання11 годин тому