День захисту від сонця: косметолог радить, як і коли потрібно захищатися

5 хв на прочитання27 Травня 2025, 12:04
Зображення згенеровано ШІ

Деякі позиції американських компаній із SPF 100 з тим самим складом і відсотками активів стали вже 50. Як це можливо?

27 травня відзначають День захисту від сонця. У соцмережах сьогодні жартують, що захищатися нема від чого, бо ніхто не нападає, проте насправді тема захисту шкіри від негативного впливу ультрафіолету актуальна незалежно від погоди — адже сонце діє на нас щодня. Як же правильно вибрати дієвий засіб і коли його застосовувати? Про це GreenPost розповіла косметолог Ірина Попова.

— Почнімо з того, чи засмага в принципі може бути корисною для шкіри і як зрозуміти, що сонця для шкіри забагато?

Навряд чи засмага буває корисною. Засмага — це здатність шкіри за рахунок роботи меланогенезу захищатися від випромінювання, яке може мати руйнівний вплив на шкіру, якщо людина має чутливу шкіру, шкіру перших фототипів, шкіру, де є родимки, які можуть переродитися на меланому. Тобто взагалі-то так, під час УФ-випромінювання в шкірі виробляється вітамін D, і це в принципі перевага, але для його вироблення достатньо просто бувати з відкритими ділянками тіла надворі, не обов'язково для цього засмагати на пляжі.

Навіть якщо нам подобається купатися — в морі, в ставочках, річках, басейнах — то обсмажуватися, лежати на сонці — це якраз не корисна ідея. Тому покупалися — пішли під парасольку чи навіс. І використовуємо на пляжі одяг, який закриває плечі. Справа не лише в імовірності отримати сонячні опіки, а в тому, що шкіра зазнає негативного впливу випромінювання, тому від цього потрібно берегтися.

— Найбільш популярний спосіб захистити шкіру він негативного впливу ультрафіолету — креми з SPF. Як зрозуміти, який саме потрібен?

— Крем із SPF — не той, який ми вибираємо за принципом «подобається — не подобається», все залежить від потреб і задач, які стоять перед нами.

Основна відмінність між засобами з SPF полягає в тому, що вони можуть бути на фізичних і хімічних SPF-фільтрах.

Фізичні SPF-фільтри — це оксид цинку та діоксид титану, які в кремі є такими мікрочасточками, які відбивають промені оптично.

Друга група кремів за складом — це SPF-засоби з хімічними SPF-фільтрами, які працюють за рахунок того, що світлову енергію перетворюють на теплову.

Засоби першої групи вони безпечні й ефективні, але через розмір часточок дуже рідко бувають непомітними, прозорими. Тому саме їх найчастіше роблять як засоби «3 в 1», які додатково мають тон, що вирівнює колір шкіри.

Що ж до засобів із хімічними SPF, то вони бувають прозорими за рахунок складу, тобто легшими — це дуже подобається покупцям, але вони обмежені у використанні для людей із чутливою шкірою, після косметичних процедур, які подразнюють шкіру, а іноді просто не підходять — наприклад, я такими користуватися не можу

— Принагідно поговорімо про гіперпігментацію. Чому вона вважається хворобою сучасності, і як пов'язана із сонцем і чи можна її позбутися?

— Насправді гіперпігментація існувала завжди, просто на сьогодні на неї почали звертати особливу увагу, бо просто стало актуально мати чисту світлу шкіру, рівного тону та кольору. Гіперпігментація може виникати на місці травмування шкіри, яке постійно чи регулярно опиняється під дією УФ-опромінювання. Є також гормонозалежні гіперпігментації, які з часом виникають переважно у жінок — знову ж таки на місці, де колись шкіра травмувалася, чи на гормонозалежних зонах.

А от чи можна її якось позбутися… Схильності до неї — ні, але можна вести такий спосіб життя, який дозволяє мінімізувати прояви пігментації. Наприклад, я це роблю — у мене є хронічна форма гіперпігментації — мелазма. Це гормонозалежна форма гіперпігментації, вона проявляється у жінок після 35 років. Є певні зони, де вона виникає — у мене зокрема на лобі, і в сезон низької сонячної активності я використовую активи, які допомагають позбуватися гіперпігментації, а влітку, коли сонячна активність велика, я її коригую знову ж таки меншими відсотками цих активів і дуже ретельно захищаю від сонця. Протягом року важливо використовувати SPF від 30, а влітку, коли у нас активне сонце, ми використовуємо 50 — але слід зважати, що на американському ринку можуть бути засоби навіть із поміткою «100», які на європейському ринку заборонені. На практиці я стикалася з тим, що деякі позиції американських компаній, які раніше писали на упаковках «100», з тим самим складом і відсотками активів стали вже «50» — просто для того, щоби продовжувати продаватися на ринку європейської косметики. Тому тут дійсно слід обирати засіб, який підходить, користуватися залежно від активності сонця, а цей індекс можна відслідковувати в додатках в телефоні, але SPF — це те, що потрібно використовувати завжди, щодня, не зважаючи на погоду за вікном.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: