10 грудня відзначають День прав людини та Всесвітній день прав тварин. Ці свята сходяться у символічному діалозі про те, як ми будуємо світ, де цінується кожне життя, незалежно від виду. Якщо права людини стали фундаментом сучасної демократії після ухвалення Загальної декларації ООН у 1948 році, то права тварин досі шукають своє місце в етиці та законодавстві. Це не просто два паралельні світи — це взаємопов'язані частини однієї глобальної відповідальності.
Проте деякі права в людей і тварин однакові.
Люди й тварини мають спільні права, які базуються на міжнародних і національних нормативних актах. Наприклад, право на життя відображено в Загальній декларації прав людини (стаття 3) для людей та в Конвенції Ради Європи про захист домашніх тварин, яка закликає до їхнього гуманного поводження і забороняє безпідставне знищення. Обидві групи мають право на свободу від болю і страждань: це закріплено в Європейській конвенції про захист тварин, яких утримують у сільському господарстві, і в законодавствах багатьох країн, таких як, наприклад, Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Ці документи вимагають від суспільства поваги до основних потреб живих істот, зокрема створення умов для їхнього добробуту. Принципи гуманного підходу до людей і тварин зберігають моральний баланс у суспільстві та формують етику спільного існування.
Боротьба за права людей і тварин також має багато спільного, адже її суть — у захисті слабких і беззахисних від експлуатації та насильства. Як заборона дитячої праці колись стала великим кроком у захисті прав людини, так і сучасні заборони використання диких тварин у цирках захищають тварин від жорстокості. Це ґрунтується на етиці, спонукаючи суспільство замислитися про межі прийнятного поводження з іншими. Це прагнення до світу, де поважають гідність кожного, незалежно від того, чи йдеться про людину, чи про тварину.
Більше новин читайте на GreenPost.