День нефролога: дорослі і дитячі симптоми, за яких необхідно терміново відвідати лікаря
Нирки є дуже важливим людини органом, вивченням їх патології займається нефрологія.
Щороку 27 березня своє професійне свято відзначають лікарі – нефрологи. Нефролог – це фахівець, який займається діагностуванням, лікуванням та профілактикою захворювань нирок, до його компетенції входять такі захворювання як гломерулонефрит, пієлонефрит, сечокам'яна хвороба, полікістоз нирок, ниркова недостатність тощо, також саме цей фахівець спостерігає пацієнтів після пересадки нирок.
Нирки – це парний орган сечоутворення. У людини нирки розташовані в черевній порожнині по обидва боки від хребта лише на рівні попереку. Нирки виконують роль біологічного фільтра, завдяки ним підтримується кислотно-лужна рівновага.
Через нирки виводяться з організму кінцеві продукти азотистого обміну, чужорідні та токсичні сполуки, надлишок органічних та неорганічних речовин. Нирки беруть участь у метаболізмі вуглеводів та білків, утворенні біологічно активних речовин, що регулюють рівень артеріального тиску, швидкість секреції альдостерону (гормону кори надниркових залоз) та швидкість утворення еритроцитів. Як бачимо, нирки є дуже важливим людини органом, вивченням їх патології займається нефрологія.
Багато захворювань нирок у чоловіків і жінок можуть проходити практично безсимптомно, поки не перейдуть у важку стадію, що важко піддається лікуванню. Тому дуже важливо помітити будь-які відхилення та своєчасно відвідати лікаря та пройти обстеження.
Симптоми, за яких необхідно терміново відвідати нефролога:
- ниркова колька;
- анурія (припинення сечовипускання);
- поліурія (необґрунтоване збільшення кількості сечі);
- зміни у складі сечі (поява крові, помутніння, наявність білка);
- неприємний запах сечі;
- висока температура та підвищений тиск;
- біль у ділянці попереку, що посилюється з плином часу;
- біль при сечовипусканні;
- набряки (особливо у вагітних жінок).
Дитячий нефролог необхідний з появою наступних симптомів:
- набряклість;
- у сечі виявляється домішка слизу, крові;
- сечовипускання скоротилося до 1/3 від стандартної вікової норми;
- сечовипускання характеризується збільшенням обсягу сечі, що виділяється;
- у сечі з'явився незвичний запах;
- сеча змінилася за якими-небудь характеристиками (стала каламутною, насиченою, змінилася її консистенція, змінився колір тощо);
- при сечовипусканні дитина відчуває болючі відчуття, плаче;
- зовнішні статеві органи почервоніли, цей симптом незмінний;
- нічні сечовипускання у дитини віком від 4-х років.
Для попередження захворювань нирок необхідно намагатися дотримуватись наступних профілактичних заходів:
- дотримуватись достатнього питного режиму. Для нирок корисна як чиста вода, так і зелений чай, узвари із сухофруктів, журавлинний та брусничний морси. Рясне питво не дає закріпитися мікробам у нирках, які вимиваються потужним потоком води. Нестача рідини для нирок може сприяти каменеутворенню в них.
- фітотерапія: ряд трав мають легку сечогінну дію, а також протизапальну і протимікробну ефектом, наприклад, петрушка, мучниця, лист брусниці, ведмежі вушка, пал-палу.
- вживання кавунів (в сезон). Кавуни мають сечогінну дію і чудово промивають нирки.
- вживати продукти, що містять метіонін (сметана, сир, морська риба, овочі та фрукти).
- вести рухливий спосіб життя. При малорухливому способі життя в ділянці попереку відкладається жир, порушується гнучкість хребта, відбувається застій крові, все це сприяє каменеутворенню.
Більше новин читайте на GreenPost.