У своєму інтерв’ю GreenPost засновник Української медичної експертної спільноти Дмитро Підтуркін розповів про те, як скорочували фтизіатричну службу.
"Візьмімо будь-яку область – скажімо, Чернігівську: був Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер, були відповідні тубдиспансери у Ніжині, Прилуках та Бахмачі, ціла система фтизіатричних медичних закладів, – говорить він. – У процесі реорганізації (у нас же зачинити нічого не можна, можна лише реорганізувати шляхом приєднання) до цього року всі диспансери по області зробили відділеннями обласного. Склалася ситуація справді великої затратної частини. Тепер дали низький тариф. Але ж утримувати всю цю систему необхідно, не можна просто взяти та скоротити її!"
Дмитро Підтуркін вважає, що вихід із ситуації існував. Адже у грудні цього року було прийнято програму боротьби з туберкульозом, котра містить чіткий 3-річний план реструктуризації системи фтизіатричної допомоги.
"Такі тарифи потрібно було запроваджувати не у 2020 році, а у 2023, після проведення реструктуризації, – говорить експерт. – Вам не подобається малонавантажена лікарня в Талалаївському районі – гаразд, вона така не потрібна: змінилася демографічна ситуація, район став депресивним, із нього виїжджають люди... Завтра ви її не зачините".
Дмитро Підтуркін вважає, що це головна проблема, зокрема у фтизіатрії.
"Ми на стару систему накладаємо нові тарифи, кажучи: "ви тепер не повинні бути просто фтизіатричною службою, ви маєте стати багатопрофільними лікарнями, де лікуватимуть туберкульоз, СНІД та інші інфекційні захворювання", – говорить він.
Експерт підкреслює, що від такої реформи здебільшого виграли ті фтизіатричні центри, які дуже швидко запровадили амбулаторне лікування, про ефективність якого наразі не можна стверджувати напевно («ми бачимо лише, що це ефективніше по грошах») і почали надавати додаткові послуги – наприклад, по СНІДу.
"Тоді так, вони збирають декілька пакетів і в них виходить економія", – говорить Дмитро Підтуркін.
Ми вже писали про КНП «Фтизіатрія», чиє керівництво вважає, що їхній заклад виграв від реформи.
Нагадаємо, що медики вимагають врегулювати роботу Національної служби здоров'я України.
Також ми розповідали, що НСЗУ не створює рівних умов для всіх надавачів медичних послуг, і тарифи на медпослуги НСЗУ набагато нижчі реальних.