Чи треба дитині-шульзі розвивати праву руку: радить психолог
І які особливості ліворуких дітей треба враховувати.
Ліворукість — не хвороба, це просто особливість, а шульга – не дитина з особливими потребами, тому виховувати її потрібно так само, як і будь-яку іншу дитину. Про це GreenPost розповіла психолог, психотерапевт, член Української спілки психотерапевтів Ольга Цурка. Вона говорить, що можна запропонувати речі для лівої руки, але насправді доволі часто діти-шульги самі відмовляються від таких девайсів (натомість вчаться користуватися звичайними речами, які завжди є напохваті) і/або починають розвивати праву руку.
«Вони можуть дивитися на інших дітей і пробувати, адже дитина – це людина, а людина — це соціальна істота. Діти не хочуть відставати від інших, вони пробують і пристосовуються», — говорить Ольга Цурка.
Утім, якщо дитина не користується правою, це не свідчить про затримку розвитку, наголошує психолог. Є думка, що в таких випадках слід звернутися до логопеда, проте самі логопеди її не підтримують: стверджують, що не бачать зв’язку між відставанням у розвитку та ліворукістю. Однак і очікувати геніальності — інший стереотип — від ліворуких дітей Ольга Цурка не заохочує.
«Такі діти — такі самі, як і інші. Так само десь вони добиваються успіху, а десь роблять помилки», — говорить вона.
Психолог розповідає про особливості, які мають ліворукі діти.
Оскільки у них домінує права півкуля, відповідно всю інформацію вони сприймають інтуїтивно, через образи та символи. Таким дітям важко зазубрювати інформацію. Отже, їм потрібно вдвічі більше часу: щоб сприйняти інформацію, правопівкульно її перетравити, зрозуміти, переключити на інтелект і вже тоді знайти рішення.
Тобто такі діти можуть бути дещо повільнішими за інших.
Якщо ж дитина-шульга самостійно переходить на праву руку, то в неї раціональне починає працювати паралельно з нераціональним, тобто дві півкулі водночас. Такі люди більш спонтанні, у них іде більше часу на усвідомлення.
«При вирішенні певних завдань вони можуть «влучити», а можуть помилитися. Тому таким дітям варто сказати: «Ти — молодець. Але давай подумай ще раз. Я тобі можу допомогти».
При цьому, як я вже говорила, інтелект у них — у межах вікової норми», — наголошує Ольга Цурка.
Психолог висловлюється категорично проти переучування ліваків: дитина почувається безпорадною, у неї може погіршитися почерк, впасти успішність, знизитися самооцінка.
Також ми розповідали про «позитивну дієту»: як зробити своє життя джерелом радості й насолоди.