Догори
Дати відгук

Чи існує "безпечний" вид алкоголю?

Повна відмова від алкоголю не завжди є реалістичною або практичною для багатьох людей.

4 хв на прочитання23 Травня 2025, 22:43
Зображення ілюстративне Зображення ілюстративне
Поділитись:

Багато людей, намагаючись скоротити споживання алкоголю, цікавляться, чи існують якісь його види, які вважаються менш шкідливими. Поширені думки про користь червоного вина або меншу небезпеку світлих напоїв, таких як горілка чи джин, порівняно з темними, наприклад, ромом чи віскі, не мають під собою наукового підґрунтя, розповідає The New York Times.

«Алкоголь є алкоголем», – категорично заявляє Юрген Рехм, старший науковий співробітник Центру досліджень залежностей та психічного здоров'я в Торонто. За його словами, вживання будь-якого виду алкоголю, у будь-якій кількості, є шкідливим для здоров'я.

Тим не менш, експерти розуміють, що повна відмова від алкоголю не завжди є реалістичною або практичною для багатьох людей. Тому, якщо ви все ж плануєте вживати алкоголь, існують певні стратегії, які можуть допомогти знизити ризики та уникнути деяких неприємних наслідків, таких як похмілля.

Шкідливість алкоголю пояснюється тим, що організм перетворює етанол, який міститься в алкогольних напоях, на вкрай токсичну речовину – ацетальдегід, що може пошкоджувати ДНК. Багато тканин організму, включаючи ті, що знаходяться в ротовій порожнині, горлі, печінці, товстій кишці та молочних залозах, вразливі до цього пошкодження. Процес відновлення пошкодженої ДНК може призводити до виникнення ракових мутацій. Саме тому вживання алкоголю пов'язане з підвищеним ризиком розвитку щонайменше семи видів раку.

Крім того, надмірне споживання алкоголю (більше восьми порцій на тиждень для жінок або п'ятнадцяти для чоловіків, або чотири чи п'ять порцій за один раз відповідно) пов'язане з багатьма іншими проблемами зі здоров'ям, включаючи захворювання серця та печінки, депресію, тривожність та проблеми з пам'яттю.

Чим вищий вміст етанолу в напої, тим він шкідливіший. Один із способів оцінити це – звернути увагу на відсоток вмісту алкоголю за об'ємом (A.B.V.), який виробники зобов'язані вказувати на етикетках. Якщо ви обираєте між двома видами пива однакового об'єму, і в одного A.B.V. становить 4%, а в іншого – 8%, то вживання першого призведе до вдвічі меншого впливу етанолу. Загалом, пиво містить менше етанолу на унцію, ніж вино, а вино – менше, ніж міцні напої, такі як горілка та текіла. Проте, існують значні варіації всередині цих категорій.

Щоб зменшити вплив етанолу, експерти радять віддавати перевагу напоям з нижчим A.B.V. Важливо також контролювати кількість випитого. Стандартна порція пива (355 мл) з A.B.V. 5% містить приблизно стільки ж етанолу, скільки 150 мл вина з A.B.V. 12% або 45 мл міцного напою з A.B.V. 40%.

Розрахувати вміст алкоголю в коктейлях буває складно, оскільки вони часто містять газовані напої, соки та іноді кілька видів алкоголю. З цієї причини, якщо ви хочете точно знати, скільки етанолу ви споживаєте, краще зупинитися на вині або пиві.

Деякі алкогольні напої також містять значну кількість калорій, що може призвести до набору ваги та ожиріння. А деякі інгредієнти для коктейлів, такі як соки та газовані напої, можуть містити доданий цукор, підвищуючи ризик ожиріння та інших захворювань, таких як діабет 2 типу та серцево-судинні захворювання.

Експерти також не рекомендують вживати алкогольні напої, змішані з кофеїном (наприклад, еспресо-мартіні або горілка з енергетичним напоєм), оскільки бадьорість від кофеїну може створювати ілюзію меншого сп'яніння, що спонукає випити більше.

Хоча немає доказів того, що темніші спиртні напої є шкідливішими для здоров'я, ніж світлі, існують деякі дослідження, які свідчать про те, що вони можуть викликати сильніше похмілля. Темні алкоголі (такі як бурбон, ром та бренді) мають тенденцію містити вищий рівень конгенерів – речовин, що утворюються під час процесу ферментації та відповідають за смак, аромат та колір напою. Більша кількість конгенерів зазвичай призводить до сильнішого похмілля. Однак, існують винятки з цього правила, наприклад, деякі види текіли, які можуть бути як світлими, так і темними, але при цьому містити велику кількість конгенерів.

Підсумовуючи, експерти радять пам'ятати, що будь-який алкоголь несе ризики для здоров'я, і найкращим варіантом є його обмеження або повна відмова. Якщо ж ви вирішили вживати алкоголь, обирайте напої з нижчим вмістом алкоголю, контролюйте кількість випитого та уникайте шкідливих комбінацій.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Здоров'я
129 років на всіх: трьох українців засудили в Ірландії у справі про рекордну партію кокаїну
Троє українців отримали тюремні терміни у справі про найбільшу партію кокаїну в історії Ірландії (ФОТО)
1 хв на прочитання35 хвилин тому
ФОТО: ілюстративне / Depositphotos
Масове отруєння в Карпатах: рятувальники вночі надали допомогу 12 туристам біля гори Гимба
1 хв на прочитаннягодина тому
Фото: ілюстративне
В Україні оприлюднили статистику домашнього насильства
1 хв на прочитання7 годин тому
Фото ілюстративне
Чотири місяці без правил: нардеп пояснила, чому "застрягло" регулювання маркетингу ліків
2 хв на прочитання9 годин тому
Всесвітній день боротьби з харчовою алергією — що ми маємо знати про алергію
3 хв на прочитання18 годин тому
В Афганістані 45-річний чоловік одружився з 7-річною дівчинкою (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
Бабуся у круїзі: історія американки, яка продала все заради кругосвітнього плавання
4 хв на прочитанняВчора
У Великій Британії шириться новий штам Covid-19 із незвичним симптомом
3 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Директора компанії звинувачують у розкраданні 27 млн грн на ремонті колектора
У Кропивницькому судять директора фірми за махінації на ремонті колектора
1 хв на прочитання2 години тому
Справа авіакомпанії: Експрезидента та бухгалтера підозрюють в ухиленні від сплати 344 млн грн податків
Топменеджерам відомої авіакомпанії олігарха повідомили про підозру та арештували 7 літаків
2 хв на прочитання2 години тому
Фото: Телеграм-канал «Дача. Сад та город»
Врожай-2025 під загрозою: українські поля атакують полчища шкідників та агресивні хвороби
2 хв на прочитання3 години тому
Евакуйована з Покровська скульптура «Олень» представить Україну на Венеційській бієнале
Евакуйована скульптура «Олень» стала голосом України на бієнале
2 хв на прочитання4 години тому
Власники зруйнованого війною житла зможуть безоплатно отримати землю
2 хв на прочитання5 годин тому
Більше, ніж просто риба: як калкан чорноморський став індикатором стану Чорного моря та об'єктом геополітики
2 хв на прочитання6 годин тому
Афганістан відкривається для туристів на тлі міжнародної ізоляції
2 хв на прочитання8 годин тому
Дозвіл на видобуток бурштину на Рівненщині продали з аукціону за 36 млн грн
1 хв на прочитання9 годин тому