Без обмежень роботи атомних електростанцій ціна на електроенергію для кінцевих споживачів зросла б. Таке нове пояснення призупиненню кількох реакторів АЕС знайшла в.о. міністра енергетики і захисту довкілля Ольга Буславець.
«Енергосистема будувалася в радянські часи і спроектована так, що її неможливо регулювати атомними станціями. Балансування завжди здійснювалося гідро- і теплоелектростанціями. Цей рік через безсніжну зиму і малий обсяг опадів є наймаловоднішим за останні 120 років. Тому виробництво ГЕС знизиться цього року в порівнянні з попереднім на 40-45%. Відповідно, надії на балансування системи за рахунок ГЕС у нас небагато, і для забезпечення стабільної роботи енергосистеми ми повинні залучати інші балансуючі потужності, а саме теплову генерацію. У зв'язку з цим у новому прогнозному енергобалансі паритетно була обмежена практично вся генерація, в т. ч. і теплова, хоча і в дещо меншому обсязі», - розповіла міністерка в інтерв'ю, опубліковану на сайті уряду.
Водночас ядерна енергетика була обмежена «в дещо більшому обсязі».
«Так що довелося знижувати вироблення атомною генерацією, оскільки базове навантаження, яке було, просто не сприймалося системою. Необхідність обмеження атомних блоків також пов'язана з тим, що згідно із законодавством, яке приймали парламентарі попередніх скликань, які мали певне лобі в цьому секторі, держава зобов'язана сплатити відновлюваній генерації "зелений" тариф незалежно від того, чи здійснюється виробництво, чи ми його обмежуємо. Без зміни законів змінити цю ситуацію неможливо», - каже чиновниця, яка сама раніше працювала в енергохолдинзі Рината Ахметова ДТЕК.
Тож, якби не обмеження атомних станцій, споживачам довелося б платити більше, стверджує Буславець:
«Якби ми для збалансування енергосистеми обмежили відновлювану генерацію, то платили б і за неї, і за профіцитну атомну електроенергію. Кінцевий споживач цьому б не порадів, оскільки це нерозумно і дорого».
Нагадаємо, нещодавно у Мінекоенерго прийняли рішення щодо тимчасового закриття трьох енергоблоків українських АЕС. У міністерстві пояснюють це необхідністю балансу енергосистеми. Водночас критики цього рішення стверджують, що система «балансується» під олігарха Рината Ахметова та його вугільну генерацію. І Прем'єр Шмигаль, і в.о. міністра Буславець працювали раніше в енергохолдингу Ахметова ДТЕК.