Ймовірне обмеження експорту сільськогосподарської продукції завдасть нищівного удару переробній галузі, але ситуації з продовольчою безпекою не покращить. Про це заявили у Громадській спілці «Борошномели України».
«На нашу думку, такі заходи є необґрунтованими та такими, що нанесуть нищівний удар переробним підприємствам, але жодним чином не покращать продовольчу безпеку в країні», – запевняють експерти.
У спілці заявили, що за будь-яких обставин в Україні не може бути дефіциту борошна.
«З урахуванням того, що обсяги виробництва борошна в Україні у 2019/20 маркетинговому році складуть близько 2,3 млн тонн, то при прогнозованому обсязі внутрішнього споживання на рівні 1,9 млн тонн та за наявних перехідних залишків на рівні 240 тис. тонн, ніяких передумов для дефіциту борошна на внутрішньому ринку буди не може взагалі», - повідомили в організації.
До того ж, в Україні існує тенденція до зниження споживання борошна. У таких умовах експорт продукції, який прогнозується на рівні 350 тис. тонн, є єдиним фактором розвитку для борошномельних підприємств, кажуть у спілці.
«Якщо українські підприємства припинять експорт борошна, то за умови жорсткої конкуренції на світовому ринку, ми фактично втратимо ринки збуту, які напрацьовували останні кілька років!» - йдеться у зверненні «Борошномелів України».
Як ми повідомляли, експерти вважають, що загальне сповільнення світової економіки безумовно відіб’ється на Україні, яка має сировинну і експортно-орієнтовану структуру промисловості. Несприятливі тенденції на світових ринках зерна разом зі спадом виробництва сільгосппродукції в Україні можуть призвести до проблем із експортом та суттєвих фінансових втрат аграріїв уже у найближчому майбутньому. Тому чимало експертів вважають, що обмежень для українського експорту з боку держави все-таки не буде. Водночас розмови про такі ймовірні заходи тривають.