Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Війна
  • Бойовики ХАМАС за день випустили по Ізраїлю кілька тисяч ракет: ось як їм це вдалося

Бойовики ХАМАС за день випустили по Ізраїлю кілька тисяч ракет: ось як їм це вдалося

Ракети ХАМАС отримує від свого «покровителя» Ірану.

5 хв на прочитання08 Жовтня 2023, 10:13
Випущена із сектора Газа у бік Ізраїлю ракета, 7 жовтня 2023 року. Фото: Reuters Випущена із сектора Газа у бік Ізраїлю ракета, 7 жовтня 2023 року. Фото: Reuters
Поділитись:

Менш ніж за добу з початку атаки бойовики руху ХАМАС випустили по Ізраїлю кілька тисяч ракет. Командувач терористів Мухаммед Деф заявив про 5000 ракет, тоді як представники ізраїльської армії підтверджують 4000 запусків. У будь-якому випадку це дуже багато: за різними оцінками за весь перший рік повномасштабного вторгнення Росія випустила по території України від 2000 до 5000 ракет. Як крихітний сектор Газа за добу випустив кількість ракет, яку можна порівняти з тим, що за рік витратила у війні величезна Росія? Розбирається «Дзеркало».

Ракета ракеті різниця

Коли йдеться про російські ракети, випущені по Україні, мається на увазі саме справжня (в технічному сенсі) ракетна зброя — далекобійні «Іскандери», «Калібри», «Кинджали», Х22/32, ракети для комплексів ППО С-300. Сюди явно не відносять відносно невеликі снаряди, які випускаються реактивними системами залпового вогню на кшталт «Граду» — інакше порядок цифр був би зовсім іншим. Один залп дивізіону БМ-21 «Град» із 18 машин – це відразу 720 реактивних снарядів, які можна випустити лише за 20 секунд.

При цьому снаряди для «Градів» є одним із наймасовіших зразків ракетного озброєння ХАМАС — поряд із ракетами «Касам» кустарного виробництва. Саме для протидії обстрілам із «Градів» і «Касамів» у 2000-х роках розроблялася знаменита ізраїльська система протиракетної оборони «Залізний купол».

Ізраїль не вперше стикається із масованим обстрілом досить примітивними ракетами. Під час Другої Ліванської війни (липень-серпень 2005 року) бойовики терористичної організації шиїтів «Хезболла» випустили по Ізраїлю близько 4 тисяч «Градів» і «Кассадів», 1 тисяча з яких влучила в населені пункти. А з 10 по 21 листопада 2012 року з території сектору Газа із Ізраїлю палестинці випустили понад 1500 ракет.

Технічний прогрес на службі терористів

Ракети ХАМАС отримує від свого «покровителя» Ірану. Тих самих снарядів для «Градів» Іран робить настільки багато, що навіть експортує їх до Росії. А та, своєю чергою, використовує іранські боєприпаси у війні проти України. Однак логістика постачання з Ірану в сектор Газа не найпростіша. Тому тут (зрозуміло, теж з іранською підтримкою) розгорнули масове виробництво примітивних, небезпечних у користуванні та неточних — зате дуже дешевих ракет «Касам».

Пускові установки ракет «Касам». Сектор Газа, 2007 рік. Фото: Israel Defense Forces, commons.wikimedia.org

Перші «Касами» летіли не далі за три кілометри і несли до 0,5 кг вибухової речовини. До 2008 року з'явилися ще два покоління саморобних палестинських ракет. «Касам-2» б'є на 8 км (із боєголовкою в 5-7 кг), а «Касам-3» - на 10 (і несе 10-20 кг вибухівки). Довжина «Касама» залежно від модифікації варіюється від 0,7 до 2,3 м. Останнє четверте покоління кустарних палестинських ракет отримало власну назву «Ель-Кудс-101». Ця ракета б'є вже на 16 км.

Ці ракети, зроблені із шматків водопровідних труб, терористи зазвичай запускають із грубих саморобних пускових установок. Відповідно їх практично неможливо точно навести на ціль. На третій день обстрілів Ізраїлю у травні 2021 року ізраїльська армія повідомила, що з тисячі з лишком випущених палестинцями ракет близько 200 впали в секторі Газа.

Дальність польоту снарядів для «Града» сягає 40 км, а їхніх іранських модифікацій - 55 км. Цього достатньо для завдання ударів із сектора Газа по південних передмістях Тель-Авіва чи крайніх західних передмістях Єрусалиму.

Є у ХАМАС і більш далекобійні іранські ракети, щоправда, їх не багато. М-75 б'є на 75 км, «Фаджр» - до 100, R-160 - до 120. Також у 2021 році повідомлялося про перше застосування ХАМАС власної ракети із заявленою 120-кілометровою дальністю А120. Найбільш далекобійними у палестинців можуть бути кілька сирійських ракет М-302 з дальністю польоту до 200 км — цього достатньо, щоби прострілювати з сектора Газа майже всю територію Ізраїлю.

Хоча бойовики ХАМАС не мають класичних реактивних систем залпового вогню на автомобільній або гусеничній базі, для проведення масованих ракетних обстрілів вони використовують стаціонарні установки, які розміщують просто на землі. 2021 року публікувалися фотографії восьмиствольних установок для запуску ракет А120. А сьогодні у Телеграм-каналах з'явилися фото одразу 21 наземної установки для ведення вогню ракетами «градівського» калібру по 15 напрямних у кожній. Повний залп цього формування складатиметься одразу з 315 ракет. З такими «потужностями» випустити кілька тисяч невеликих ракет на день — зовсім не складне завдання.

Також ми розповідали, куди дивилася легендарна ізраїльська розвідка: експерти пояснюють, чому атака ХАМАС виявилася несподіванкою.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Війна
Жінки-добровольці допомагають розміновувати територію. Скріншот відео DW
Японія використовує важку техніку та ШІ для того, щоб допомагати Україні в розмінуванні території
5 хв на прочитання16 Травня 2025
Прорив у Стамбулі: Україна та Росія домовились про обмін полоненими та зустріч президентів. Фото: Рустем Умєров / Rustem Umerov / facebook
Переговори України та Росії в Стамбулі: домовлено про обмін полоненими та зустріч президентів
1 хв на прочитання16 Травня 2025
M142 HIMARS
Україна заплатила $770 млн за несправну чи взагалі не отриману зброю — Financial Times
1 хв на прочитання16 Травня 2025
Україна визначила склад делегації на переговори з Росією в Стамбулі
Зеленський затвердив склад української делегації на переговори з РФ у Стамбулі
2 хв на прочитання16 Травня 2025
Коли настане мир в Україні та чому Трамп так дивно поводиться: ось що розповів відомий американський філософ Фукуяма
4 хв на прочитання16 Травня 2025
Папі Римському Леву XIV передали списки українських захисників, які перебувають у полоні
1 хв на прочитання15 Травня 2025
Путін може атакувати північний фланг НАТО з 600 000 військ — супутникові знімки показують російські сили біля Фінляндії
12 хв на прочитання15 Травня 2025
Конотопське надлісництво ДП «Ліси України» під обстрілом — наслідки нічної атаки
1 хв на прочитання14 Травня 2025
Більше з GreenPost
Співак JJ (Джейджей), який представляв Австрію. Фото: Reuters
Австрія перемогла на Євробаченні-2025, Україна – дев'ята
1 хв на прочитаннягодина тому
На Житомирщині запустили гігантський завод з переробки конопель. Фото: Міністерство економіки України
На Житомирщині запрацювало найбільше в Україні підприємство з переробки промислових конопель
2 хв на прочитання3 години тому
Фото: Максим Нікітін
Бісквітний рулет із повидлом нашвидкуруч — рецепт із розряду «гості на порозі»
1 хв на прочитання4 години тому
Фото: loda.gov.ua
Похибки глюкометра: коли цифри брешуть і як їх зрозуміти
3 хв на прочитання5 годин тому
Мольберт із живими квітами — креативна прикраса для вашого саду (ФОТО)
2 хв на прочитання10 годин тому
Міжнародний день вакцини проти ВІЛ: огляд сучасних розробок
4 хв на прочитання11 годин тому
Виявлено зв'язок між інгредієнтом популярних напоїв та ризиком раку крові - дослідження
3 хв на прочитанняВчора
У Саудівській Аравії відкрилася перша у світі клініка, де діагнози ставить штучний інтелект
4 хв на прочитанняВчора