Високо над Землею команда вчених готується випустити аерозольні частинки в стратосферу, їх мета — відбити сонячне світло й охолодити планету. Це дуже ризикований експеримент, який використовує силу виверження вулканів для маніпулювання кліматом. Але це не голлівудський сюжет — це станеться вже найближчими тижнями. Уряд Великої Британії готовий дати зелене світло проекту з відхилення невеликої частки сонячної енергії від Землі, виділивши 50 млн фунтів стерлінгів на випробування цієї геоінженерної техніки найближчим часом, розповідає Interestingengineering.
Маломасштабні й ретельно продумані експерименти нададуть важливі дані для оцінки потенціалу геоінженерії, згідно з даними Агентства передових досліджень і винаходів (Aria) при уряді Великої Британії.
Геоінженерія залишається суперечливою галуззю, оскільки попередні експерименти на відкритому повітрі були скасовані через сильну опозицію. Більшість геоінженерних пропозицій зосереджені на блокуванні сонячного світла, наприклад, запуск відбивних частинок в атмосферу чи розпилення морської води для освітлення хмар.
Однак експерти попереджають, що управління сонячною радіацією (SRM) може мати непередбачувані, серйозні наслідки, зокрема зміну режиму опадів, життєво важливих для сільського господарства.
Деякі науковці кажуть, що розвиток геоінженерії може також зменшити нагальність розв'язання проблеми спалювання викопного палива, що є першопричиною зміни клімату.
Професор Марк Саймс, який очолює програму Aria, сказав, що загроза зміни клімату, що насувається, є ключовою причиною для вивчення методів геоінженерії.
«Незручна правда полягає в тому, що наша нинішня траєкторія потепління робить низку таких переломних моментів цілком можливими протягом наступного століття», — сказав він.
Це, за словами Саймса, викликало підвищений інтерес до методів, які могли б швидко охолодити світ, щоб уникнути цих переломних моментів.
«Поспілкувавшись із сотнями дослідників, ми дійшли висновку, що критичною прогалиною в нашому розумінні є реальні фізичні дані. Вони допомогли б визначити, чи спрацює будь-який із цих підходів і якими можуть бути їхні наслідки. Хоча моделювання та дослідження в приміщенні є дуже важливими, вони можуть дати лише дуже обмежену інформацію», — додав він.
Саймс запевнив, що жодних токсичних речовин не буде випущено, буде проведена оцінка впливу на довкілля, а перед тим, як розпочинати реалізацію плану, будуть проведені консультації з місцевими громадами.
Очікується, що агентство надасть детальнішу інформацію протягом найближчих тижнів.
Раніше цього місяця Національна рада з досліджень навколишнього середовища Великої Британії (NERC) також оголосила про програму геоінженерних досліджень вартістю 10 млн фунтів стерлінгів для вивчення впливу таких втручань.
Для проведення оцінки зонд спиратиметься на комп'ютерне моделювання, наявні дані та природні аналоги, такі як виверження вулканів і зміни у викидах судноплавства. Він не проводитиме жодних експериментів на відкритому повітрі.
«Наша роль полягає в тому, щоб надати найкращі можливі, надійні докази, але без пропаганди [геоінженерії] в той чи той спосіб», — сказала Кейт Хамер, директор NERC.
Глобальне фінансування геоінженерії все ще залишається скромним порівняно з загальним фінансуванням кліматичної науки та становить лише кілька сотень мільйонів доларів.
Хоча США історично були найбільшим донором, опозиція президента Дональда Трампа до кліматичних досліджень, ймовірно, зменшить цей показник, позиціонуючи Велику Британію як потенційного лідера у фінансуванні геоінженерних ініціатив.
Більше новин читайте на GreenPost.