Догори
Дати відгук
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Блекаут шкідливий для здоров’я: лікар розповідає, як уникнути негативних наслідків відключення світла

Блекаут шкідливий для здоров’я: лікар розповідає, як уникнути негативних наслідків відключення світла

Ціна питання — 150-180 грн.

4 хв на прочитання28 Листопада 2022, 22:02
Поділитись:

Такі фактори, як обмеження світла (природного та штучного освітлення) — особливо в умовах обмежень, пов'язаних із відсутністю електроенергії, а також водопостачання, тепла і можливості приготувати їжу — негативно впливають на організм. Як можна уникнути негативного впливу та подбати про своє здоров'я (фізичне та психічне), підтримати імунну систему та не впасти в «темну депресію» чи тривожні розлади? Про це розповідає лікар-інфекціоніст Світлана Федорова.

1) Насамперед подбайте, щоб у домі були хоча б найпростіші пристрої, здатні давати світло. Навіть тьмяне світло в сотні разів підвищує «функціональний зв'язок» між мигдалеподібним тілом і корою, тобто сприяє правильній роботі наших органів і систем (і імунної, і нервової зокрема). Підійдуть найпростіші способи — наприклад, гірлянда світлодіодна (краще взяти 2 — жовте та біле світло). Звичайні дешеві пальчикові батарейки забезпечують багатогодинний режим роботи (десятки годин без перерви). Тільки беріть у режимі не «блимання» — потрібне безперервне світло. 6 м гірлянд коштує близько 150-180 грн, вони здатні освітлювати кімнату 35-45 м2. Ще незаперечний плюс — пожежобезпечність та нетоксичність (на відміну від свічок, особливо не воскових — у дітей можлива дуже сильна алергія на аромасвічки).

2) При нестачі загального освітлення протягом доби в нашому мозку відбуваються процеси, які можуть стати незворотними, в майбутньому провокують різні захворювання, на кшталт хвороби Альцгеймера та подібних, менш агресивних станів. Важливу роль у цих процесах можуть грати світлочутливі гангліонарні клітини сітківки (ipRGC). Вони безпосередньо реагують на світло і посилають сигнали у різні області мозку. Як ми можемо перешкоджати цьому? Крім п.1 (освітлення), намагайтеся не змінювати звичний, фізіологічний режим дня. Не переносьте домашні справи, роботу на ніч: ніч для сну, день для активності.

Увечері, перед сном, у цей період, приймайте Віта-мелатонін (3-6 мг, це 1-2 таблетки). Краще приймати не менше 1 місяця, особливо тим, хто має проблеми із засинанням.

3) Аби не посилювати стрес, при відключенні електроенергії можна приймати препарати, що підвищують стресостійкість: Біфрен, Адаптол, Когнум, Валеріана, Гліцин. Обов'язково проконсультуйтеся з вашим лікарем — є різні поєднання, кожному підбирати краще індивідуально. Правильно підібрані препарати добре працюють, змінюється (підвищується) якість життя. На жаль, уже напрацьовується лікарями досвід лікування таких пацієнтів. Чудово працює комбінація Гліцин (дози вище стандартно рекомендованих у 2-4 рази) + Мебікар + Когнум. Плюс ця «трійка» відмінно поєднується, за необхідності, зі снодійними, антидепресантами та психостимуляторами.

4) Дрібна моторика: для дітей — Лего, ліплення, для дорослих — навіть звичайне перебирання чоток, складання пазлів (для дітей вибирайте не складні картинки, і важливо, щоб дитина перебирала пальчиками квадратики, нанизувала намистинки тощо). Дрібні рухи пальців стимулюють кору мозку і добре допомагають при «темних депресіях».

5) Свіже повітря, але не холод! У кімнаті краще підтримувати тепло, особливо в умовах зниження та відсутності освітлення. Твердження, що «прохолодно і темно» — це корисно, особливо на стресі — це маячня: насправді це дуже шкідливо. Теплий чай, похід до друзів, які мають тепло (а ще краще — світло до того ж).

«Ось, слово честі, готова створити якийсь рух, зробити хештег і підписку, типу — поділися своєю адресою і прийми в гості людину з району, де зараз темно і холодно. І дітям, і дорослим було б корисно поспілкуватися, познайомитися, провести навіть годину-дві разом. Усе можна за бажанням — і домовитися про зустріч, і озвучити час перебування тощо. Адже ми так часто відповідаємо у чатах і листуванні, коментуємо одне одного — зараз саме час об'єднуватись і разом переживати важкі часи», — говорить Світлана Федорова.

6) Спілкування. Подумайте і про дітей. Створіть дитячі чати, дайте дітям можливість обговорювати одне з одним усе, що завгодно. Спілкуйтесь і самі одне з одним. Намагайтеся розуміти, що рівень агресії та тривоги сьогодні дуже високий. Ставтеся з розумінням, добром, краще стримати різке слово або відповісти добром на зауваження. Не акцентуйтесь виключно на новинних та політичних каналах.

«Ніколи б не подумала, що комусь пораджу «котиків-песиків» у стрічку. Але перегляд каналів із живою природою, нашими меншими братами здатен чудово впливати на психоемоційний статус», — говорить лікар.

Також ми розповідали, як підготуватися до блекауту: кілька корисних порад.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з GreenPost
«Тепер Крим під прицілом», «США порушили свою обіцянку»: російські ЗМІ розганяють паніку
1 хв на прочитання37 хвилин тому
НОК України підтримав бойкот Олімпіади-2024 у разі допуску росіян та білорусів
1 хв на прочитання2 години тому
Скрін Scribble Maps
«Київ викрили», «ЗСУ роблять у Снігурівці у Херсонській області військову базу»: російські ЗМІ знову не подивилися на мапу
1 хв на прочитання4 години тому
Росіяни скаржаться, що нова тактика ЗСУ не лише ефективна, а й знижує їхній моральний дух, спонукаючи залишати позицію
3 хв на прочитання10 годин тому
Сирні пончики — просто, швидко і смачно
1 хв на прочитання11 годин тому
Саміт Україна-ЄС: вступ до Євросоюзу, освіта, цифровізація, допомога
3 хв на прочитанняВчора
Колишній очільник ЦРУ описав сценарій повернення Криму Україною у 2023 році
2 хв на прочитанняВчора
Гороскоп на завтра 4 лютого 2023: Дівам - відпочинок і спокій, Рибам - небувала активність
4 хв на прочитанняВчора