Догори
Дати відгук

«Більше звичайного»: озонова діра в цьому році більше, ніж Антарктида

Озон існує на висоті від семи до 25 миль (11–40 км) над поверхнею Землі

2 хв на прочитання17 Вересня 2021, 18:06
Небо Небо
Поділитись:

Дослідники зі Служби моніторингу атмосфери Коперника кажуть, що діра в цьому році швидко зростає і перевищує 75 % озонових дір на цьому етапі сезону з 1979 року.

Як повідомляє The Guardian,  діра в озоновому шарі, яка утворюється щорічно, «набагато більша, ніж зазвичай», і наразі більша за Антарктику, кажуть вчені, які відповідають за її моніторинг.

Озон існує на висоті від семи до 25 миль (11–40 км) над поверхнею Землі, в стратосфері, і діє як сонцезахисний крем для планети, захищаючи її від ультрафіолетового випромінювання. Щороку в кінці зими у Південній півкулі утворюється діра, оскільки сонце спричиняє озоноруйнівні реакції, в яких беруть участь хімічно активні форми хлору та брому, отримані з антропогенних сполук.  

Вінсент-Анрі Пой, директор служби, сказав Guardian: «Наразі ми не можемо точно сказати, як буде розвиватися озонова діра. Проте діра цього року на диво схожа на дірку 2020 року, яка була однією з найглибших і найтриваліших (закрилася до Різдва) в наших записах із 1979 року. Озонова діра 2021 року є однією з 25 % найбільших у наших звітах з 1979 року, але цей процес все ще триває. У найближчі тижні ми продовжимо стежити за його розвитком»

Вчені визнають, що виснаження озонового шару спричинене створеними людиною газами, званими CFC, які були вперше розроблені в 1930-х роках для використання в холодильних системах, а потім використовувалися як пропеленти в аерозольних балончиках. Хімічні речовини стабільні, тому можуть переміщатися з поверхні Землі у стратосферу. Але потім, на висоті, де розташований стратосферний озон, вони руйнуються ультрафіолетовим випромінюванням високої енергії. Подальші хімічні реакції руйнують озон. CFC заборонені у 197 країнах світу.

До слова, ми писали як утворюються озонові діри та чому людство працює над відновленням озонового шару.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.