Оголошено перші результати «аспіринової гілки» RECOVERY — потужного британського багатоцентрового рандомізованого клінічного дослідження для тестування низки можливих методів лікування від COVID-19.
Щоб оцінити вплив аспірину, який широко використовується для зниження згортання крові при інших захворюваннях, дослідили майже 15 000 пацієнтів, госпіталізованих із COVID-19.
«Після встановлення схильності пацієнтів з COVID до тромбозів, передусім у судинах легень, нібито "сам Бог велів" призначати їм аспірин для "розрідження крові". Що і робиться другий рік поспіль. Як виявилось, марно», — написала у соцмережі Фейсбук доктор медичних наук, професор Катерина Амосова.
За результатами дослідження у 7350 госпіталізованих пацієнтів з COVID додавання до лікування 150 мг аспірину щоденно не вплинуло на летальність протягом 28 днів, порівняно з такою в контрольній групі із ~7500 пацієнтів (відповідно 17% і 17%).
«Звісно, це не стосується пацієнтів, які приймали аспірин ще до COVIDу з приводу хронічних захворювань.
Формально залишається невизначеною ефективність аспірину у амбулаторних пацієнтів з легким COVID, які не увійшли в дослідження RECOVERY. Але, виходячи з відомої "мудрості", що у більш тяжких пацієнтів ліки працюють дієвіше, ніж у легких, сподіватись на "диво" не варто», — підсумувала Катерина Амосова.
Нагадаємо, медики назвали продукти, які найкраще розріджують кров і чистять судини.