Видобуток вугілля державними шахтами в Україні з 2012 по 2019 рік скоротився до 3,5 млн т, а необхідність їх дотування збільшилось в два рази, до 908 грн на тону вугілля, повідомляє GreenPost з посиланням на ExPro Consulting.
Зібрані міністерством енергетики та захисту довкілля даних показують, що об'єми вугілля за останні вісім років скоротились з 10,5 млн тон до 3,5 млн тон на рік. І якщо в 2012 році дотаційна допомога від держави шахтам складала 435 грн за тону вугілля, то зараз бюджетна дотація зросла до 908 грн за тону.
Варто зазначити, що в Україні планується впровадження вугільнотї реформи, за якою закриють збиткові підприємства. Це один з кроків до втилення концепції енергетичного "зеленого" переходу, представленої Мінекоенерго.
В уряді зазначають, що з 32 державних шахт в Україні прибутковими є лише 4, решта приносять збитки, а державі потрібно виділяти кошти з бюджету на виплату зарплати шахтарям. Водночас на деяких шахтах є значні запаси вугілля, тому їх у найближчій перспективі закривати не планують.
Загалом, закриття загрожує 21 державній шахті. Уряд оцінює видатки на закриття збиткових вугільних шахт та виплату соціальної допомоги безробітним шахтарям у 14-15 млрд грн. Закриття збиткових шахт має відбутися протягом 5 років. За словами профільного міністра Олексія Оржеля, закриття однієї шахти і переведення її в екологічно безпечний стан коштує від 200 до 500 млн грн.
GreenPost нагадує, що раніше новий прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що уряд за його керівництва не планує закривати всі вугільні шахти.
"Якщо шахта є перспективною, якщо є можливість добувати українське вугілля для українських станцій, ми взагалі не ведемо мову про закриття. Є 33 державні шахти. Є природно перспективні, є природно неперспективні, які працюють 50-60 років", - зазначив він.
Д.Шмигаль додав, що шахти, де виробіток добігає кінця, закриватимуться природним чином. Таких шахт наразі небагато, але їх кількість з часом збільшуватиметься, пояснив він.