Нітрати в основному накопичуються в коренях, коренеплодах, стеблах, черешках і великих жилках листя, значно менше в їх плодах. Нітратів більше в зелених плодах, ніж у стиглих. У сільськогосподарських рослинах найбільше нітратів міститься в салаті (особливо тепличному), в редьці, петрушці, редисці, столовому буряку, капусті, моркві, кропі: в буряках і моркви більше нітратів у верхній частині коренеплоду, а в моркві також і в серцевині його, в капусті - в качані, в товстих черешках листя і у верхніх листках. З'ясовано також, що у всіх овочів і плодів найбільше міститься нітратів в їх шкірці.
При невеликому споживанні нітратів з їжею, вони не накопичуються, легко і швидко виводяться з організму, але варто слідкувати за їх кількістю
Потрібно ретельно мити овочі і фрукти перед приготуванням. Можна замочити овочі або фрукти в холодній воді на 15-20 хвилин, це ефективно, особливо для зелені.
Особливо багато пестицидів містять ранні овочі і фрукти - у них слід позбавлятися від шкірки, незважаючи на втрату значної частини вітамінів. А в картоплі і моркви зрізайте й зелені недозрілі ділянки. Великі овочі та фрукти слід нарізати подрібніше.
Під час термічної обробки ви позбавляєте овочі від великої частини нітратів. Найєфективніщий спосіб - відварити їх. Але вживати відвар - особливо овочевий бульйон - не рекомендується. Інші способи приготування - жарка, обробка парою, запікання - не так ефективно позбавляють від нітратів.
Перед вживання овочевої або фруктової страви з'їжте вітамін С - він гальмує утворення нітрозамінів в організмі.
Лимонний або гранатовий сік знешкоджує нітрати в салаті.
Вживайте приготовану страву відразу. При змінах температури (з холодильника - на гарячу сковороду), нітрати перетворюються в особливо небезпечні сполуки - нітрити.