Сьогодні, 3 червня, відзначають Всесвітній день велосипеда, а віряни вшановують пам'ять рівноапостольних царя Костянтина і матері його цариці Олени.
Трішки історії
17 лютого 1818 року барон Карл фон Дрез запатентував свій перший винахід - самокат, оснащений сідлом і кермом, який він назвав «машиною для ходьби». Винахід Дреза німці в його честь назвали «дрезиною», яка була прототипом сучасного велосипеда і першим засобом пересування на основі принципу велосипеда.
Велосипед сьогодні - найпоширеніше транспортний засіб у світі. Легкий і зручний, не вимагає палива, велосипед розвиває цілком пристойну швидкість, обганяючи пішоходів. Велосипедисту не страшні затори, він може проїхати по самій вузькій доріжці. І мільярд велосипедистів у всьому світі позбавив громадський транспорт від перевантажень, шосе від надлишку автомашин. А хто ж винайшов велосипед?
Велосипед винайшов знаменитий німецький винахідник барон Карл фон Дрез (1785-1851). Сам вчений називав свій винахід «біговою машиною», а пізніше він став відомим як «дрезина» або «велосипед». Щоб на ньому пересуватися, потрібно було відштовхуватися ногами від землі. Педалі на ньому з'явилися набагато пізніше - лише в 1864 році. Перша поїздка на новому засобі пересування була зроблена Дрезом в 1817 році. Відстань від Мангейма до Рейнау (близько 7 км) він подолав менш ніж за 1 годину, пересуваючись зі швидкістю близько 9 миль на годину - в той час як кінна пошта долала цей шлях за 4 години.
Але до бігової машини винахідник прийшов не відразу. Першим дітищем барона як транспортним засобом стали дві чотириколісні машини, які можна було приводити в рух за допомогою м'язової сили. Один з аналогів нинішнього автомобіля фон Дрез представив у Віденському конгресі в 1814 році. Але тоді на адресу винахідника було висловлено чимало зауважень з приводу того, що його машина, по-перше, недостатньо швидко рухалася, по-друге, вимагала від їздця незвичайних фізичних зусиль, і, нарешті, при їзді на пересіченій місцевості сильно трясла.
Слід згадати основні етапи удосконалення велосипеда:
Декілька цікавих фактів: