Всесвітній день вишиванки – міжнародне свято, що було започатковане в Україні. Свято має на меті поширювати українську культуру. Всі українці у всьому світі, а також люди, що підтримують Україну, вдягають вишиванки. Всесвітній день вишиванки відзначають щорічно в третій четвер травня. У 2024 році свято випадає на 16 травня.
День вишиванки з'явився з ініціативи студентки Чернівецького університету ім. Федьковича Лесі Воронюк у 2006 році. Вона запропонувала іншим учням прийти на заняття у вишиванках в один день. Спершу до акції приєдналося кілька десятків студентів. Потім у вишитому одязі почали приходити викладачі, а свято стало відомим у місті.
Поступово День вишиванки став поширюватися по всій Україні, але найпишніше відзначається у Чернівцях. Дата свята спеціально призначена на будній день, щоб наголосити, що вишиванка може бути звичайним повсякденним предметом, а не лише святковим одягом.
Кожен регіон України має свої унікальні візерунки, техніки вишивання та орнаменти. Харківські майстрині часто використовують червоні та чорні нитки, а також зображують дерево життя. Херсонські вишиванки вражають зображеннями тварин, а полтавські — геометричним орнаментом та дрібним білим візерунком. Останні на вишиванках мають глибокий сенс. Наприклад, квадрат – символ балансу, порядку та успіху. Калина означає довголіття, родину та уособлення роду. Мак символізує захист від темних сил, а також пам'ять про загиблих воїнів.
Цього року свято також набуває особливого значення, адже Україна продовжує боротися за свою самобутність та незалежність у війні, яку розв'язала росія. Ворог активно знищує пам'ятки та витвори культури, сиволи української державності, а також проводить заходи з русифікації на тимчасово окупованих територіях. Будь-який прояв національного для росії сприймається загрозою. Саме тому, одягаючи вишиванку, ми не лише шануємо наші традиції, але й демонструємо єднання, незалежність та незламність на шляху до перемоги.
Більше новин читайте на GreenPost.