Атмосфера й океани, тварини та сміття, кисень і надра, клімат і прадавні ліси, Червона книга й озеленення, відновлювальні джерела енергії та водень. Чимало понять, які стали невід'ємними в житті багатьох людей світу. Адже з розвитком людства крокує вперед і кількість знань, проблематики та шляхів вирішення численних завдань. Як-то збереження природи, очищення води, глобальне потепління, парникові гази, танення льодовиків, захист природних територій, тощо.
Довкілля й екологія наразі є пріоритетом у стратегічних плануваннях більшості країн світу. Україна — не виняток, хоча активності та реалізації програм і планів ще варто повчитися у європейських сусідів.
Історія свята:
Цього дня 1992 року на Конференції ООН у Ріо-де-Жанейро вперше активно обговорювалося питання ролі екологічної освіти задля сталого розвитку людства та його виживання.
Мета:
Популяризація екологічних знань, формування екологічної культури населення, надання інформації про стан екологічної безпеки та навколишнього середовища, виховання в дітей і дорослих екологічного мислення.
Проблематика:
Від стану нашої планети залежить наше майбутнє. Воно неможливе без дбайливої взаємодії з навколишнім світом. Розвиток екологічних знань — завдання, яке ставлять перед собою ООН і уряди країн.
Чим більше знаєш, тим більшою стає відповідальність кожного.
Що робити, щоб урятувати світ:
Все починається з людини, все починається з власного споживання. Як мінімум кожен може:
Цікаві факти:
Шведська урядова програма з отримання електроенергії шляхом спалювання відходів виявилася ефективною. Зараз Швеція переробляє 96 % відходів, а ще імпортує приблизно 80 тисяч тонн сміття на рік.
Понад 20 років тому компанія Nike відкрила пункти прийому старих кросівок. Перероблене взуття перетворюється на бігові доріжки, покриття для баскетбольних майданчиків і тенісних кортів.
Одна німецька компанія випускає м'ячі для гольфу зі спресованого риб'ячого корму. Таким м'ячем можуть грати пасажири круїзних лайнерів, адже буде не страшно, якщо він полетить за борт.
Якщо вам здається, що проблема сміття надумана, то зверніть увагу на північ Тихого океану, де дрейфує Велика тихоокеанська сміттєва пляма, вона ж — Східний сміттєвий континент. Його утворили 100 млн тонн пластикових відходів з Азії та Америки.
Половина мешканців Китаю п'ють забруднену воду. Відсоток вмісту шкідливих речовин у ній набагато вище норми.
Приблизно 12 % земної поверхні має статус заповідника.
Австралійські екологи простягають штучні ліани між евкаліптами, що ростуть по різні боки автомобільних доріг. Таким чином вони хочуть врятувати коал від загибелі під колесами автомобілів.
Територія з найчистішою екологією — Тибет.
Пластик, із якого роблять пляшки, повністю розкладається приблизно за 500 років.
До слова, знищене сільське господарство, голод і пустеля на місці лісів — це може стати для України реальністю вже в найближчому майбутньому, якщо не розпочати активно втілювати в життя програму декарбонізації.