Згідно зі звітом ООН, світова спільнота витрачає недостатньо грошей на заходи із захисту клімату. У звіті Екологічної програми ООН організація попереджає про фінансові прогалини в процесі адаптації до зміни клімату та її наслідків. Про це розповідає Die Zeit.
Світове співтовариство має скоротити викиди парникових газів і просувати заходи для захисту людей у районах, які особливо постраждали від наслідків зміни клімату.
«Але нічого з цього не відбувається», — заявила директор програми ООН з довкілля Інгер Андерсен під час презентації звіту в Найробі.
Світ «недофінансований і непідготовлений», говорить Андерсен. Вона закликала осіб, які приймають політичні рішення, взяти відповідні фінансові зобов’язання на майбутньому кліматичному саміті COP28, аби захистити країни з низьким рівнем доходу та незахищені групи населення від наслідків зміни клімату. Поточний рік також представляє глобальні та регіональні температурні рекорди, хвилі спеки, повені та шторми.
Особливо в слаборозвинених країнах фінансові потреби для адаптації до зміни клімату в 10-18 разів перевищують фактично отримані гроші.
Промислово розвинені країни зобов’язалися щорічно виділяти 100 млрд доларів США з державних і приватних джерел на міжнародні дії проти зміни клімату. І це робиться з 2020 року. Канцлер Німеччини Олаф Шольц припускає, що цієї мети буде досягнуто вперше цього року. Фонд має на меті допомогти країнам, що розвиваються, адаптуватися до зміни клімату та побудувати більш сприятливу для клімату економіку. Для цього він надає гранти, позики, гарантії та власний капітал, а також прагне мобілізувати приватний капітал. Майбутня всесвітня кліматична конференція в Дубаї також буде зосереджена на тому, як забезпечити та збільшити фінансування в довгостроковій перспективі.
Згідно зі звітом Програми ООН з довкілля, загалом світовий дефіцит фінансування становить від 199 до 366 млрд доларів на рік. Незважаючи на обіцянки, дані на COP26 у Глазго, фінансові потоки до слаборозвинених країн скоротилися на 15 % до 21 млрд доларів у 2021 році. Водночас сповільнилося планування нових адаптаційних проектів.
«Навіть якби міжнародне співтовариство зупинило всі викиди парникових газів сьогодні, для стабілізації клімату знадобляться десятиліття. Зміна клімату залишиться в довгостроковій перспективі», — підкреслила Андерсен.
Тимчасом літо в Україні триватиме щонайменше чотири місяці — кліматолог.