Догори
Дати відгук

"Ринок покупця": що буде з цінами на нерухомість

3 хв на прочитання14 Листопада 2023, 16:28 873
Поділитись:

Події останніх двох років в корінь змінили загальну картину ринку нерухомості

Понад два десятиліття ринок нерухомості в Україні приваблював капітали, приватні інвестиції та слугував стабільним засобом забезпечення надійності, впевненості в майбутньому, захисту заощаджень і доходів. 

Ми звикли, що мало не будь-яка квартира для власного користування чи здачі в оренду — це надійний актив, який з часом може тільки рости в ціні та приносити прибуток. Проте події останніх двох років в корінь змінили загальну картину та змусили поглянути на це під іншим кутом.

Сьогоднішні реалії дали зрозуміти, що нерухомість — це зовсім не мобільний актив, а ліквідність в умовах страху майже нульова. Тож під впливом цих подій попит на ринку первинного житла скоротився у 3-5 разів від того рівня, який був до 2022року . При цьому понад 80% наявного попиту сконцентровано на об'єктах, які вже введені в експлуатацію або ж перебувають в активній фазі зведення (ступінь готовності понад 60%) з очікуваним завершенням будівництва у першому півріччі 2024 року.

Покупців переважно цікавлять квартири площею від 40 м2 до 70 м2, не вище п'ятого поверху, з наявність паркінгу та охорони, в безпечній відстані від об'єктів критичної інфраструктури, але близько до метро.

Ключовим чинником для ринку нерухомості є демографія. Тут все просто, чим більше людей тим більший попит на житло, але з цим у нас катастрофа: країна досягла 20-річного дна. Відповідно, щороку кількість покупців житлової нерухомості скорочуватиметься, тобто заробляти продавцям буде все важче і важче.

Звісно вливання великих інвестицій в економіку, успіхи ЗСУ могли б стати чинниками росту ринку нерухомості. Також державні механізми могли б якось пожвавити попит на квартири в об’єктах на стадії зведення. Але ми зараз бачимо, що пільгова програма кредитування “єОселя”  не є ефективною. Таких угод не більше 2-3% від загальної кількості схвалених кредитів. За програмою “єВідновлення” отримано до 5 тис. заявок, а кількість сформованих Сертифікатів трохи більше 200.

В підсумку можна припустити, що до кінця 2023 ціни на нерухомість будуть коливатися в межах 1-1,5%. Це при умові, що національна валюта залишиться стабільною.

В подальшому, ринок житла у Києві буде рости завдяки мігрантам. У інших містах буде складніше. Наприклад, Львів наразі є досить стабільним, але коли загальна обстановка в країні покращиться, то може різко впасти у ціні. Адже місто зазнало значного міграційного приросту, завдяки чому ціни на житло, які традиційно були нижчими, наздогнали рівень Києва. Це дещо переоцінено. Тому після стабілізації ситуації, коли з'явиться питання про роботу та комфортне життя, частина населення може переїхати до Києва чи інші міста.

Більше з GreenPost
Фото ілюстративне / Reuters
У Німеччині пасажирський літак опинився без керування на висоті 10 тисяч метрів
1 хв на прочитаннягодина тому
Алкоголь та артеріальний тиск: правда та міфи. Фото з відкритих джерел
Як алкоголь впливає на тиск: від короткочасного підвищення до хронічної гіпертонії
2 хв на прочитання2 години тому
Фото ілюстративне
Українці за кордоном можуть пройти оцінку для підтвердження інвалідності
2 хв на прочитання4 години тому
5G в Україні: коли запрацює швидкісний інтернет. Фото: Getty Images
Львів стане першим містом в Україні з повноцінним 5G-зв'язком
2 хв на прочитання5 годин тому
"Укрнафта" отримала право на розробку Олеської газової ділянки, яка раніше належала Chevron
1 хв на прочитання7 годин тому
Австрія перемогла на Євробаченні-2025, Україна – дев'ята
1 хв на прочитання8 годин тому
На Житомирщині запрацювало найбільше в Україні підприємство з переробки промислових конопель
2 хв на прочитання10 годин тому
Бісквітний рулет із повидлом нашвидкуруч — рецепт із розряду «гості на порозі»
1 хв на прочитання12 годин тому