Догори
Дати відгук

Безкоштовні пакети — все

3 хв на прочитання08 Грудня 2021, 12:06 442
Поділитись:

Я довго мовчала щодо обмежень обігу пластикових пакетів. Як один із головних адвокатів цієї ідеї більше мовчати не можу. Після появи новини про плани Уряду встановити мінімальні ціни на пакети бачу купу непорозумінь, недостовірну інформацію, зраду та маніпуляції. Отже:

З 10 грудня явище «безкоштовний пакет» має зникнути через набрання чинності законом «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» № 1489-IX від 1 червня 2021 р. Цей закон набиратиме чинності у три етапи, перший із яких — вже за три дні.

Як це буде?

Магазини продуктів, одягу, промислових товарів, МАФи, ринки, аптеки, ресторани, доставка — всі заклади торгівлі та надання послуг — не зможуть надавати клієнтам пластикові пакети безкоштовно. З 10 грудня пакет вам мусять продати.

Винятки, які залишаться безкоштовними:

  • Біорозкладні пакети, придатні для компостування.
  • Маленькі надтонкі пакети з товщиною стінки до 15 мікрон, що використовуються як первинна упаковка м'яса, риби, сипучих продуктів.

Чому?

Встановлення обов'язкової плати за пакет добре працює з поведінкою споживача: він не візьме зайвий раз зайвий пакет, а краще прийде зі своїм, вже не новим, або екосумкою.

Такого більше ніде нема!

Є! Країни по-різному підходять до боротьби із забрудненням довкілля пластиковими пакетами: забороняють їх повністю або частково, вводять податки, встановлюють обов'язкову плату тощо.

У Нідерландах з 2016 року немає безкоштовних пакетів, рекомендована вартість пакета — 25 євроцентів. Результат — падіння споживання пакетів на 70 %.

У Великій Британії у 2015 запровадили плату за пластиковий пакет, відому як 5 p (5 пенні). З часу запровадження плати кількість пакетів у використанні знизилась на 95 %. У 2021 р. плату збільшили до 10 пенні.

У Польщі з 2019 року на пластиковий пакет встановлено ціну 0,25 злотих (6 євроцентів).

Список країн можна продовжувати.

Уряд хоче зробити пакетики по 2–3 гривні!

Сумно- чи славнозвісний проєкт постанови про встановлення мінімальних цін, про який було в усіх ЗМІ, досі не прийнятий. Можливо і не буде прийнятий або буде — в іншому вигляді.

Ним пропонується встановити мінімальну ціну на пакет із товщиною стінок понад 50 мікронів залежно від розміру та наявності ручок. Пакет товщиною 50 мікронів — дуже цупкий, такі рідко хто надає безкоштовно. Та і коштують вони здебільшого дорожче 2–3 гривень. Враховуючи те, що зараз пакети на касах товщиною 20–30 мікрон коштують не менше 2 гривень, не бачу жодної зради в цій постанові.

Дата другого етапу закону — 10 березня 2022 року. З цього дня всі пластикові пакети товщиною до 50 мікрон будуть заборонені, окрім:

  • біорозкладних, що компостуються,
  • надтонких до 15 мікронів, що використовуються як первинна упаковка м'яса, риби, сипучих продуктів.

Ну і звісно незаборонені пластикові пакеті товщі за 50 мікронів безкоштовними не будуть.

Третій етап — 1 січня 2023 року.

Перехідний етап у вигляді винятків для надтонких пластикових пакетів до 15 мікронів як первинної упаковки для м'яса, риби, сипучих продуктів скасовується.

Тобто трохи більше ніж через рік можна буде використовувати лише біорозкладні пакети, придатні для компостування (зі спеціальною позначкою відповідності сертифікату) або цупкі пластикові, товщі за 50 мікронів.

Більше з GreenPost
Вісім моментів, які слід враховувати, вибираючи взуття при цукровому діабеті
2 хв на прочитання5 хвилин тому
Гороскоп на тиждень 24-30 січня: Тільцям - проблеми, Рибам - спокуси
4 хв на прочитаннягодина тому
Жінка з бізнес-класу спричинила повернення літака, який летів з Маямі: лайнер розвернувся просто над океаном
1 хв на прочитання2 години тому
Несподівано: дієтолог відзначила найкорисніший напій для печінки
1 хв на прочитання4 години тому
"Тисяча Зеленського" для людей 60+: є те, що вони не зможуть купити в аптеках
1 хв на прочитання6 годин тому
COVID: статистика нових заражених приголомшує, кількість госпіталізацій зростає
1 хв на прочитання7 годин тому
Посоліть свій шампунь: як досягнути кращого ефекту, ніж за допомогою дорогих засобів догляду
3 хв на прочитання9 годин тому
Смерть від звичайних, раніше виліковних хвороб - супербактерії вбивають мільйони людей
2 хв на прочитання10 годин тому