Де був найстаріший ліс на планеті, тобто де були виявлені найдавніші скам'янілості перших дерев? Про це розповідає Deutsche Welle.
Вік таких фоссилій, знайдених у різний час у нинішньому столітті у Німеччині й Англії, оцінюється в 390 млн років. На той час регіони, де розташовувалися ці ліси, були сусідами в географічному плані, що пояснює однаковий вік знахідок, пояснили у Берзькому музеї граувакки у Ліндларі, пославшись на авторів відкриттів. Сліди ще одного такого викопного лісу девонського періоду, проте молодшого на кілька мільйонів років, було виявлено в американському штаті Нью-Йорк біля міста Гільбоа.
Фоссилії, знайдені в Німеччині, виставлені в Ліндларі у новій експозиції, відкритій у 2024 р. Музей розташований у Північному Рейні — Вестфалії в регіоні Бергішес-Ланд, який у ХІХ ст. прозвали «Прусським Сибіром» — такими дикими та суворими видавалися місцеві мешканці інших німецьких земель.
390 млн років тому в ейфельську добу середнього девонського періоду в цих місцях прослалося мілке й тепле море. Дерева, частини яких скам'яніли, мабуть, росли на невеликому пологому острові й були змиті під час сильного цунамі. На дні рослинні фрагменти змішалися з осадовими породами і таким чином були законсервовані, перетворившись на фоссилії, які виявили під час видобутку граувакки.
90 % цього лісу складалося з перших папоротеподібних рослин — так званих кладоксілопсидів, які вважаються вимерлими. При цьому вони тісно пов'язані як із папоротями, так і з хвощами. Висота цих викопних дерев, зовні схожих на пальми, становила від 2 до 4 м.
Сіра вакка — особливо тверда порода пісковика, яка традиційно використовується в Німеччині як будівельний матеріал. Застаріле німецьке слово Wacke спочатку використовувалося для позначення річкової гальки, а також валунів або каменів серед полів. Пізніше слово Grauwacke стало загальною торговою назвою будівельних матеріалів із такого твердого пісковика різного кольору — від сірого та сіро-коричневого до жовто-коричневого й навіть зеленого відтінків.
Із граувакки зокрема робили та роблять брукняки для бруківок, виробляють щебінь для залізничних насипів. Кам'яні блоки та плити використовують для будівництва будівель, облицювання стін водоймищ і багатьох інших цілей, включаючи зведення пам'ятників.
Видобувати цей будівельний матеріал у регіоні Бергішес-Ланд розпочали близько чотирьох століть тому. Довгий час робили це на численних невеликих каменоломнях вручну, але в часи індустріалізації масштаби видобутку сильно збільшилися, як і попит на цей вид пісковика, який був дуже затребуваний на будовах сусідньої Рурської області, що бурхливо розвивалася, — найважливішого тоді центру вугледобувної та сталеливарної промисловості в Німеччині.
Більше новин читайте на GreenPost.