Як накрити стіл на Новий рік та не зіпсувати собі свято? Які продукти не призведуть до поганого самопочуття та чим замінити майонезні салати й магазинні соуси? Розповідають «Здорові люди».
Важкі гарніри. Смажена картопля, картопляне пюре, плов містять велику кількість насичених жирів і калорій. Такі гарніри можуть викликати важкість у шлунку, підвищити ризик ожиріння.
Заміна: вибирайте гарніри з овочів, а ще краще — їжте м'ясо із легким салатом.
Ковбасна нарізка. Раніше це вважалося делікатесом. Але, на відміну від нинішніх продуктів, вони робилися з натуральної сировини. Нині ж у ковбасах мало м'яса, зате велика кількість підсилювачів смаку, ароматизаторів і спецій. А у поєднанні з алкоголем ці продукти стають шкідливими подвійно.
Заміна: зробіть домашні м'ясні рулети чи в'ялене м'ясо.
Маринади, соління, консервовані помідори, гриби, оселедці. Пам'ятайте, що у таких продуктах надто багато солі. Як результат — 1 січня ви прокинетеся з набряками.
Заміна: малосолоні та ферментовані продукти. При приготуванні святкових страв трохи недосолюйте їжу. Налягайте на овочі, багаті на калій і магній. Вони допоможуть вивести надлишки солі з організму.
Майонезні салати. Їх на Новий рік готується стільки, що доїдаються вони зазвичай ще протягом 2-3 днів. А це ще й ризик харчового отруєння.
Багатошарові салати з калорійних інгредієнтів разом із майонезом важко поєднуються та погано перетравлюються.
У 8 столових ложках майонезу міститься 459 калорій і 39 г жиру. Це рівноцінно за калорійністю одного прийому їжі, а за жиром — більше 2/3 добової норми жиру середньостатистичної людини.
Заміна: замість майонезу робіть заправку зі сметани з низьким відсотком жиру чи грецького йогурту. Яйця в салаті замініть яєчним білком. Замість рису в крабовому салаті додайте пекінську капусту. І більше салатів зі свіжих овочів!
Смажене жирне м'ясо, шашлики, стейки. Смажене м'ясо до золотистої скоринки — це ризик розвитку ожиріння, серцево-судинних захворювань, загострення хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту й інші неприємності.
Заміна: вибирайте нежирне м'ясо — курку, яловичину, індичку. Зрізайте видимий жир із м'яса перед приготуванням. Урізноманітніть стіл стравами з риби. Запікайте замість смаження.
Солодощі. Тістечка, торт, шоколадні цукерки — калорійна бомба на святковому столі, який і так перевантажений важкими стравами. Поєднання жирних солодощів з алкоголем веде до швидкого сп'яніння та сильного похмілля. Шоколад зі спиртним згубно впливає на підшлункову залозу.
Заміна: відмовтеся від солодких десертів на святковому столі. Але якщо є діти або вам складно відмовитися від солодкого, вибирайте ПХ-десерти чи нарізку із фруктів, горіхи та сухофрукти.
Газовані солодкі напої. Їх взагалі не має бути на новорічному столі. Газування провокує печію та відрижку. Барвники, ортофосфорна кислота вимивають з організму кальцій.
Заміна: природна мінеральна вода — гарна альтернатива газованим напоям. А також домашні лимонади, морси та компоти з цукрозамінниками.
Магазинні соуси. У них багато солі, підсилювачів смаку та різних шкідливих добавок. Замість соусів спробуйте в їжу додавати більше спецій. Так ви збагатите її ароматом і зробите непомітним нестачу солі. І соуси не знадобляться.
Тарталетки. Вони виглядають ефектно, але користі не приносять. У тарталетках калорійні і тісто, і начинка.
Заміна: оригінально виглядатимуть канапе на шпажках. Без зайвих калорій і шкоди для фігури.
Мандарини та консервовані фрукти. У свята ми починаємо їсти мандарини в такій кількості, що ризикуємо заробити алергію. Краще пригальмувати.
Консервовані фрукти — ананаси та персики у залізних банках — містять велику кількість цукру, що підвищує ризик ожиріння, розвитку цукрового діабету та погіршення здоров'я загалом.
Заміна: крім мандаринів у невеликій кількості, на святковому столі доречні ківі, яблука, груші.
Більше новин читайте на GreenPost.