Через повномасштабне вторгнення РФ із 24 лютого 2022 року в Україні дуже часто лунають сигнали повітряної тривоги. У зв’язку з цим працівник може бути відсутній на роботі, оскільки перебуватиме в укритті. Чи може його відсутність на роботі через тривогу вважатися прогулом?
Управління інспекційної діяльності у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці пояснює, коли відсутність працівника на роботі під час повітряної тривоги — це поважна причина, а коли прогул.
У роз’ясненні йдеться, що все залежить від обставин і дій працівника.
Статистика свідчить, що:
– з початку війни зафіксовано 30 тис. тривог по Україні;
– за вересень 2023 року — 150 тривог;
– середня тривалість тривоги — 55 хв.
Робочий день у працівника зазвичай 8 годин.
І за таких частих тривог працівник може бути відсутній на роботі більше ніж 3 години на день, і роботодавець своєю чергою може звільнити працівника за прогул.
слід зазначаити, що прогул — це відсутність на роботі протягом 3 годин.
Укриття під час повітряної тривоги для працівника може бути:
Саме працівник вирішує, в якому укритті він буде перебувати під час повітряної тривоги в робочий час (в офісі або пройде в найближче обладнане укриття).
У Держпраці розглянули такі два приклади:
- працівник протягом одного дня відходив декілька разів з робочого місця в укриття, час його відсутності співпадає з оголошеними тривогами. Це вимушений прогул із поважних причин;
-працівник відсутній на роботі 3 дні, а потім заявляє, що сидів в укритті вдома, а повітряні тривоги були 2 рази по 1,5 години — це прогул, оскільки працівник має перебувати в укритті лише під час повітряних тривог, в інший час працювати.
Таким чином, перебування в укритті під час повітряної тривоги може бути поважною причиною відсутності працівника на роботі, якщо:
Також ми розповідали, чи має медичний заклад зачинятися під час повітряних тривог.