- Главная
- Новости
- Здоров'я
- Медреформа
- Похідні канабісу не входять у стандартний протокол знеболення: експерт критикує легалізацію канабісу
Похідні канабісу не входять у стандартний протокол знеболення: експерт критикує легалізацію канабісу
Наразі вони вважаються препаратами, які ще вивчаються.
Після того, як Кабмін підтримав законопроект про легалізацію канабісу, багато експертів не стали вітати цю ініціативу. У ЗМІ також цю новину подали доволі стримано. Власне, тексту самого законопроекту у відкритому доступі наразі немає. Очільник МОЗ Віктор Ляшко обмежився зауваженням, що урядовці підготували «законодавче підґрунтя для забезпечення повного циклу виробництва препаратів на основі канабісу в Україні: від вирощування та переробки до повноцінного виробництва».
Громадська діячка, голова ГО «Експертна Рада суспільних досліджень та проектів у сфері національного здоров'я та соціального захисту» Інна Березюк публічно розкритикувала зазначену законодавчу ініціативу.
Експерт нагадує, що як прекурсор (психотропна речовина, здобута з рослини під назвою коноплі) в клінічній фармакопеї має значення медичний каннабідіол. Він не є якимсь новим лікарським засобом, а вже давно виробляється в світі й використовується деякими клініками винятково на власний розсуд в сфері деяких виключно окремих видів знеболення. Однак медичний каннабідіол застосовують лише як додатковий засіб й тільки в комплексі з іншими засобами (для зменшення шкоди, наприклад, від опіатних наркотичних засобів) у пацієнтів з онкологією, коли йдеться про складні випадки та термінальні стани — метастазування в кістки та хребет, наприклад, онкогематологічні захворювання в термінальних стадіях, рак шлунку с метастазуванням в сонячне сплетіння тощо. Також він має допоміжне значення в схемах лікування й деяких інших психо-неврологічних станів і захворювань.
«Але навіть за таких сучасних клініко-фармакологічних даних про його певні клінічні успіхи там, де дипломованому медичному фахівцю з певних хвороб важко підібрати альтернативу серед інших доступних засобів, цей препарат і досі фактично не вважається облігантним стандартом для медичного протоколу ані при ХБС у онкологічного хворого, ані при епілепсії, ані при хворобі Паркінсона (це основні його точки уваги серед лобістів засіву полів коноплями для начебто його отримання)», — говорить експерт.
Вона пояснює, що в стандартний протокол навіть по ХБС медичний каннабідіол досі не входить, бо там для цього є більш перевірені й безпечні препарати, які вже пройшли закінчені трайли, -наприклад, які також давно використовуються при лікуванні епілепсії та хвороби Паркінсона, зокрема з нового покоління це габапентин або прегабалін. Вони є безпечними в плані звикання, що вже перевірено, мають дуже широкий діапазон терапевтичної дії, тому достатньо широко почали використовуватись грамотними фахівцями в останні роки в курації ХБС у онкохворих.
Натомість похідні канабісу поки що вважаються препаратами, які досі вивчаються, й наразі в стандартний протокол знеболення вони не входять, а є тільки окремі наукові та практичні репліки щодо їх використання з огляду певних складних клінічних кейсів, наголошує лікар.
Нагадаємо, в Україні легалізували канабіс: подробиці.