Вверх
Дать отзыв

Орангутанг став першою дикою твариною, яка самотужки вилікувала свою рану, зробивши «мазь» із лікарської рослини

Хоча самолікування спостерігається у багатьох видів тварин.

3 мин на прочтение03 Мая 2024, 20:14
Ракус із раною за два дні до того, як його помітили з припаркою з лікарського листя. Фото: Armas Ракус із раною за два дні до того, як його помітили з припаркою з лікарського листя. Фото: Armas
Поделиться:

Суматранський орангутанг здивував науковців, вилікувавши відкриту рану на щоці припаркою з лікарської рослини. Це перший науковий запис про те, як дика тварина лікує рану, використовуючи рослину з відомими лікувальними властивостями. Результати дослідження були опубліковані цього тижня в журналі Scientific Reports1, розповідає Nature.

«Це свідчить про те, що орангутанги та люди обмінюються знаннями. Оскільки вони живуть в одному середовищі існування, я б сказала, що це досить очевидно, але все одно інтригуюче», — говорить Кароліна Шупплі, приматолог з Інституту поведінки тварин імені Макса Планка в Констанці (Німеччина) і співавтор дослідження.

У 2009 році команда Шупплі спостерігала за суматранськими орангутангами (Pongo abelii) у національному парку Гунунг-Леузер у Південному Ачеху (Індонезія), коли молодий самець перебрався до лісу. За словами Шупплі, у нього не було великих подушечок на щоках, так званих фланців, і йому, ймовірно, було близько 20 років. Його назвали Ракус, або «жадібний» індонезійською мовою, після того, як він об'їв усі квіти з куща гарденії за один присід.

У 2021 році Ракус пережив стрибок росту і став дорослим самцем. Дослідники спостерігали, як Ракус бився з іншими самцями, щоби встановити домінування, а в червні 2022 року польовий асистент помітив відкриту рану на його обличчі, можливо, завдану іклами іншого самця, розповідає Шупплі.

Через кілька днів Ракуса помітили за поїданням стебел і листя акар кунінга (Fibraurea tinctoria), який місцеві жителі використовують для лікування діабету, дизентерії та малярії, серед інших захворювань. Орангутанги в цій місцевості рідко їдять цю рослину.

Окрім того, що Ракус їв листя, він жував його, не ковтаючи, і протягом семи хвилин змащував соком рану на обличчі пальцями. На рані оселилося кілька мух, після чого Ракус наклав на рану припарку з кашки з листя. Наступного дня він знову з'їв рослину. Через вісім днів після поранення його рана була повністю закрита.

За 21 рік спостережень дослідницька група не бачила, щоб інші орангутанги в національному парку займалися самолікуванням за допомогою акара кунінга. Це може бути пов'язано з тим, що дикі орангутанги в цьому регіоні рідко отримують поранення. Або ж Ракус — єдиний, хто знає про цей метод лікування, який він засвоїв ще до того, як оселився в цій місцевості.

«Це перше дослідження, яке науково продемонструвало, що тварина використовує рослину з лікувальними властивостями для лікування ран, прикладає її до рани і послідовно лікує протягом певного періоду часу», — говорить Майкл Хаффман, який вивчає самолікування тварин в Інституті тропічної медицини при Університеті Нагасакі в Японії.

Хаффман каже, що самолікування спостерігається у багатьох видів тварин. Канадські білі гуси (Anser caerulescens) ковтають листя цілком, щоб вигнати стрічкових черв'яків. Лісові щури (Neotoma fuscipes) вистилають свої гнізда ароматичними рослинами, щоб знищити паразитів. А шимпанзе (Pan troglodytes) у Габоні спостерігали, як вони розтирають комах біля своїх ран, можливо, як засіб лікування.

Люди могли навіть відкрити деякі засоби, спостерігаючи за тваринами, каже він. Адже коли соціальні тварини спілкуються, «ця інформація закріплюється і може передаватися з покоління в покоління».

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Больше из GreenPost
Изображение сгенерировано ИИ
Похожи на настоящие, но имеют кучу преимуществ: растительные стейки печатают на 3D-принтерах
1 мин на прочтение35 минут назад
Совместная инициатива Украины и Литвы по защите украинского зерна от незаконной торговли
Украина и Литва создают систему блокировки торговли краденым зерном
1 мин на прочтениечас назад
Изображение сгенерировано ИИ
«К делу невозможно "подшить" разбитые мечты»: эксперт о том, почему женщины до сих пор становятся жертвами насилия и как это изменить
7 мин на прочтение2 часа назад
Оценка украинского законодательства Европейским Союзом
ЕС оценит соответствие украинских норм в сфере пищевой безопасности
1 мин на прочтение2 часа назад
Экологическая угроза: авария на КНС в Первомайске привела к загрязнению Южного Буга
1 мин на прочтение4 часа назад
Гориллы — врачи: ученые выяснили, какие достижения медицины приматов могут быть полезны для нас
1 мин на прочтение5 часов назад
Пицца на сковороде дома – через 5 минут будет готова
3 мин на прочтение6 часов назад
Долгожители в Польше будут получать повышенные выплаты
1 мин на прочтение7 часов назад