Вверх
Дать отзыв

Людство потерпає від тютюнової епідемії, але попри успіхи в її подоланні з’явився новий виклик — ВООЗ

Близько 80 % курців проживають у країнах із низьким та середнім рівнем доходу.

3 мин на прочтение09 Декабря 2021, 18:26
Поделиться:

Тютюн — легальний наркотик, який викликає залежність та вбиває близько половини тих, хто його вживає, заявила в коментарі GreenPost координаторка проектів ГО «Життя», експертка у сфері контролю над тютюном Оксана Левицька.

Активістка нагадує, що протягом ХХ ст. тютюнові компанії просували свою продукцію шляхом агресивного маркетингу та маніпуляцій, аби збільшити кількість користувачів, а відтак і прибутки. Це призвело до тютюнової епідемії, яка була оголошена Всесвітньої організацією охорони здоров’я на початку ХХІ ст. Адже за даними ВООЗ, сьогодні 1,3 млрд людей в усьому світі вживають тютюнові вироби, а 8 млн людей щороку помирає від хвороб, спричинених курінням.

У 2003 році під егідою ВООЗ було прийнято перший міжнародний договір — Рамкову конвенцію із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). Її ратифікували понад 180 країн (серед яких Україна), взявши на себе зобов’язання впроваджувати ефективні заходи з контролю над тютюном.

Як вказано в новій доповіді ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію, кількість споживачів тютюну знизилася у більшості країн — зараз у світі нараховують 1,30 млрд курців у порівнянні з 1,32 млрд у 2015 р. Передбачається, що до 2025 р. їхня кількість скоротиться до 1,27 млрд, однак через зростання населення загальна чисельність курців залишається незмінно високою. За даними 2020 р. 22,3 % світового населення вживає тютюнові вироби: це 36,7% усіх чоловіків та 7,8 % жінок. Причому на сьогодні близько 80 % курців — а це приблизно 1 млрд осіб — проживають у країнах із низьким та середнім рівнем доходу.

Щорічно хвороби, пов’язані з уживанням тютюну, забирають життя 8 млн людей, зокрема 1 млн людей вмирає внаслідок впливу вторинного тютюнового диму. Та антитютюнова політика, що проводиться відповідно до РКБТ ВООЗ та заходів MPOWER, виявилася  доволі успішною у боротьбі з тютюновою епідемією. Активістка нагадує, що в більш ніж 80 % країн Європейського регіону ВООЗ констатує зниження споживання тютюну, й Україна є однією з них.  Зокрема ВООЗ прогнозує зниження поширеності вживання тютюну в Україні між 2010 – 2025 рр. на 25,9 %. А 60 країн перебувають на шляху досягнення глобальної цілі зниження споживання тютюну на 30 % у період із 2010 по 2025 рр.

Однак новим викликом є поширення вживання електронних сигарет та ТВЕНів. «Тютюнові компанії агресивно просувають ці електронні пристрої для куріння та вживання тютюну серед дітей і підлітків за допомогою багатотисячного асортименту смакових добавок, реклами в соціальних мережах та оманливих заяв про продукцію. Тому для подолання тютюнової епідемії необхідно продовжувати імплементувати ефективні заходи з контролю над тютюном, які рекомендує РКБТ ВООЗ», — говорить Оксана Левицька.  

Нагадаємо також, чому кардіолог радить покинути курити.

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Больше из GreenPost
Хирурги будут бесплатно оперировать детей с пороками лица и конечностей. Фото иллюстративное
На Закарпатье американские хирурги будут бесплатно оперировать детей с пороками лица и конечностей
1 мин на прочтениечас назад
На Одесском пляже ликвидировали утечку сточных вод
На Одесском пляже ликвидировали утечку сточных вод
1 мин на прочтение2 часа назад
Права человека и верховенство права. Фото иллюстративное
Права человека и верховенство права: Украина начала переговоры с ЕС
3 мин на прочтение3 часа назад
Разоблачены факты завладения деньгами сельхозпроизводителей на миллионы грнВ Одесской области компания-экспортер сои возместила 15,3 млн грн неуплаченных налогов
Тщательно готовили преступления: разоблачены новые факты завладения деньгами сельхозпроизводителей на десятки миллионов гривен
2 мин на прочтение4 часа назад
Рада 267-ю голосами поддержала законопроект "О государственном аграрном реестре"
2 мин на прочтение5 часов назад
На антарктической станции «Академик Вернадский» показали, как сортируют мусор
1 мин на прочтение5 часов назад
Китай усиливает борьбу с выбросами: запустили промышленный улавливатель углерода
1 мин на прочтение6 часов назад
Стратегии адаптации к изменению климата представили в Киеве
2 мин на прочтение6 часов назад