- Главная
- Новости
- Здоров'я
- Медреформа
- Експерт: єдиний дієвий засіб подолати наркоторгівлю — легалізувати наркотики
Експерт: єдиний дієвий засіб подолати наркоторгівлю — легалізувати наркотики
Бо поліція фінансово зацікавлена в наявному стані справ.
Переслідуванням тих, хто вживає наркотики, неможливо вирішити проблему, переконаний Олексій Квітковський, представник БО «Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю (ВОЛНА)». У своєму коментарі GreenPost він розповідає про успішний кейс Португалії, яка наважилася на парадоксальний крок, декриміналізувавши всі наркотики включно з героїном.
«До 10 доз ти можеш носити із собою. Якщо тебе навіть ловлять на тому, що ти когось пригостив чи продав — але не з метою нажитись, а, наприклад, виручити друга чи заробити собі на наступну дозу — тобі нічого не буде. Поліція пояснює, що в них багато портів, і через них іде великий трафік, проходить контрабанда, тому нема сенсу займатися звичайними споживачами — краще всі сили та фінансування скерувати на боротьбу з мафією, яка організовує цей трафік, лише тоді у країні стане менше наркотиків. І це спрацювало», — розповідає Олексій Квітковський.
Активіст пояснює, що це не означає, що держава ніяк не реагує на виявлені факти вживання чи продажу наркотиків — просто коли поліцейський затримує людину, то не кидає до в’язниці, навантажуючи бюджет, а веде до соцслужби.
«Штрафи також є, але не по 50 тисяч, як у нас за зберігання наркотиків у певній кількості (ст. 309 ч. 2 Кримінального кодексу — «Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту») — ці таблиці не мінялися з 1990 року.
Він пояснює, що поліції треба виконувати план із боротьби з незаконним обігом наркотичних речовин.
«Поліцейські заходять на сайти замісної терапії, виловлюють хворих людей, які прийшли туди за лікуванням — вони ж упевнені, що отримали легальний препарат і легалізувалися, а виявляється, все не так — їх і там «кошмарять», провокують», — говорить активіст.
Він розповідає про випадок, який стався в Луганській області: троє співробітників спецпідрозділу виконували план за допомогою однієї наркозалежної людини, яка, тиснучи на жалість, просила продати їй таблетку абощо. Після цього до продавця підходили троє та пропонували «закрити питання».
«Одна людина, потрапивши в таку ситуацію, звернулася до прокуратури — а та має свої показники, тому спецпризначенців заарештували — з КОРДом, із СБУ, на відео все знято — під час передавання 15 тисяч гривень. Цей випадок показує, чому поліція проти декриміналізації: тому що їм це вигідно. Вони, по-перше, отримують гарні гроші від «кришування» наркобізнесу, а по-друге, вони ще й ганяють споживачів. Тому їм вигідно, щоб була ця стигма, ця дискримінація. І цього ніхто не хоче змінювати», — говорить Олексій Квітковський.
Також ми писали, що легалізації канабісу не буде: пацієнти не оцінили турботу депутатів.