Для повернення осетрів у Дніпро треба кошти і державна програма – експерт
18.02.2020 | Олег Листопад
Будь-які кроки з відновлення осетрового стада та рибного багатства Дніпра можливі лише за наявності відповідного державного фінансування та ухвалення продуманої державної програми. Таку думку висловив кандидат біологічних наук Сергій Щербак, коментуючи можливість «оживлення» головної річки країни.
Зокрема, він вважає, що без програми та коштів немає сенсу обговорювати створення рибоходу при будівництві Каховської ГЕС-2. Такий рибохід низка експертів розглядає як один з перших кроків для повернення осетрів у верхню течію Славутича.
«Питання створення рибоходу при будівництві Каховської ГЕС-2 гостро постало на слуханнях Звіту по ОВД в Херсоні. Моя позиція така: будівництво рибоходів має бути розглянуто в рамках формування нової програми екологічного відродження Дніпра, бо стара в цьому році закінчується. Це елемент екологічної політики і стосується, серед іншого, комплексного використання водосховищ, з існуванням яких пов'язана промисловість, сільське господарство, комунальне водопостачання і в останню (з економічної точки зору) чергу - промислове рибальство на Дніпрі», – опонує колегам Сергій Щербак.
На його думку, будівництво рибоходів має бути частиною комплексної державної програми із визначенням послідовності дій, індикаторів, джерел фінансування.
«Без оптимізації гідрологічного режиму, відтворення природних нерестовищ чи облаштування штучних – то змарновані кошти. Як і недофінансування програми чи імітація діяльності для підігрування популістським настроям», – додає експерт.
Нагадаємо, фахівці і громадськість наразі активно обговорюють стратегію відновлення річки Дніпро. Приводом для цього став проєкт будівництва Каховської ГЕС-2. Зокрема, дискутується як доцільність будівництва цієї ГЕС в принципі, так і спорудження паралельно з новою ГЕС рибоходу, який би дозволив рибам з нижньої частини Дніпра підніматися уверх для розмноження і відкладання ікри.