День археолога: на Херсонщині триває унікальна Середньовічна експедиція, яка досліджує фортецю Тягин (ФОТО, ВІДЕО)

3 мин на прочтение15 Августа 2021, 14:25
ФОТО: СУСПІЛЬНЕ ХЕРСОН

Разом із аржеологами працюють художники.

На Херсонщині продовжується шоста міжнародна Південна середньовічна археологічна експедиція. Це унікальна експедиція, яка досліджує  фортецю часів Великого князівства Литовського. Про це пише Суспільне.

Цьогоріч участь у розкопках беруть не лише археологи та волонтери з Херсонщини, а й з Мелітополя, Запоріжжя, Києва та Івано-Франківська. До експедиції доєдналися і волонтери з Литви.

Олег Мальченко кілька днів тому приїхав з Києва, чоловік працює в Інституті Археографії Національної Академії Наук України, говорить взяти участь, як волонтер, у цій експедиції планував заздалегідь. Він розповів, що копав не тільки тут, а і в Ольвії, Кам'янець-Подільському, в інших місцях, тому коли тут почали копати, приїхав сюди, бо тут цікаво.

ФОТО: СУСПІЛЬНЕ ХЕРСОН

Шоста міжнародна археологічна експедиція розпочалась 28 липня, біля села Тягинка. У перші ж дні, за словами Світлани Біляєвої, тут знаходять кілька цінних артефактів. Очільниця Південної Середньовічної експедиції Інституту Археологіїї Національної Академії Наук України розказує про три такі знахідки — зокрема, булаву, яку є ознакою вищої влади.

Ще говорить про геральдичну плиту, яка свідчить хто тут був, кому вона відносилась. І додала, що знайшли архітектурну деталь, високого рівня, з різьбленням по каменю.

Показати артефакти археологи не можуть, оскільки вони мають зберігатися в темному безповітряному місці.

Територія, яку досліджують 100 квадратних метрів - це 4 квадрати по 25 квадратних метрів. Разом з археологами вперше тут працюють і художники, проєкт назвали "Три крапки". Олена Афанасьєва кураторка арт – резиденції "Три крапки".

ФОТО: СУСПІЛЬНЕ ХЕРСОН

"Для нас це експеримент як художники будуть співпрацювати з археологами та навпаки. І результатом я більше ніж задоволена, бо вони дійсно надихали один одного, разом створювали нові роботи, і вийшла колаборація сучасного мистецтва", - розповіла Олена Афанасьєва.

Художниця Еглє Маскалюнайте приїхала з Литви, за 4 дні встигла зробити 2 роботи. Перша має назву – "За Свободу", друга - "Прохання". Жінка каже, що хотіла привезти трохи традицій з Литви. Говорить, в дуже багато хрестів, є такі хрести, які називають "сонечки" - там промені від центру по діагоналі, і вона у своїй роботі зробила одну діагональ. Каже, вийшло так, що це збігається з планом фортеці.

Менеджерка експедиції, голова правління культурного центру "Україна-Литва" Наталя Бімбірайте говорить – ці розкопки мають історичну цінність. Каже, що Литовської доби фортеця свідчить про давні, родинні зв'язки українського і Литовського народів, коли вони жили в одній державі і відбувалися культурні обміни.

Нагадаємо, що біля Закарпаття археологи знайшли артефакт з золотими очима та купу срібних монет.

Актуально

Читайте GreenPost в Facebook. Подписывайтесь на нас в Telegram.

Поделиться: