Зміцнюємо імунітет весело: лікар радить шість небанальних способів
Імунну відповідь можна зробити більш агресивною.
Тим, кому вже набридли такі способи зміцнити імунітет, як фастінг, фізкультури та міцний сон, кандидат медичних наук, автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я Андрій Біловешкін радить спробувати «більш веселі, але не менш ефективні способи».
1. Погортати теку з фото людей із висипаннями, виразками тощо.
«У нас є особлива поведінкова імунна система, яка запускає підвищену активність імунітету при ймовірній інфекційній загрозі ще до ураження збудником. Цікаво, що ця система досить «розумна». Так, у людей, яким з екранів погрожували зброєю, рівень ІЛ-6 виріс у середньому на 6 %, у той час як у тих, хто переглядав фотографії хворих, збільшилося на 23 %. Просте візуальне сприйняття симптомів хвороби інших людей сприяє більш агресивній імунній відповіді», — пояснює Андрій Біловешкін.
2. Згадати про свої успіхи, роботу і дохід. Лікар розповідає про експеримент: людей заражали грипом і риновірусом, і набагато частіше захворювали ті, хто вважав свій соціально-економічний статус низьким (праця, доход, освіта).
3. Погуляти в лісі. Прогулянка в лісі знижує кортизол, тиск, рівень негативних емоцій, рівень глюкози у діабетиків, а також збільшує NK-клітини крові, покращує кількість імунної функції, говорить Андрій Біловешкін.
4. Організувати собі збагачене середовище.
«Пам’ятаєте мишей, які зіскочили з кокаїн в клітках, де багато драбинок, кіл, басейнів та інших атракціонів? Збагачене середовище — це таке середовище, де у вас є можливість спонтанної пошукової поведінки, велике різноманіття засобів задоволення базових потреб, активна соціальна підтримка та можливість всіляко себе займати, розважати та досліджувати. Вона підвищує активацію макрофагів, NK-лімфоцитів, сповільнює вікові порушення імунітету. Може, пройдіть цікавий квест?» — пропонує Андрій Біловешкін.
5. Більше сміятися.
«Поставте собі сміхоплан на тиждень і внесіть його в свій щоденник (комедії, коміки, передачі, анекдоти тощо», — радить лікар.
6. Підвищити ефективність вакцинації. Андрій Біловешкін розповідає, як за допомогою простих способів збільшити кількість антитіл після щеплення.
«Більш ефективно діють щеплення, які ви робите вранці, після гарного сну. Більше антитіл у відповідь на вакцинацію виробляється у оптимістів, ніж у песимістів. Якщо у вас гарний настрій у день щеплення, то у вас буде на 8-14 % антитіл більше», — розповідає лікар.
Андрій Біловешкін додає, що помірні фізичні вправи також збільшують ефективність щеплення, а ось тяжкі виснажливі вправи зменшують.
Також ми розповідали про три міфи про імунітет.