«Жадібність переважає здоровий глузд»: Трамп має намір розпочати глибоководний видобуток у міжнародних водах
США не входять до 169 країн, а також ЄС, які ратифікували всеосяжну Конвенцію ООН з морського права.

У своєму останньому кроці щодо забезпечення постачання критично важливої сировини президент США Дональд Трамп доручив федеральним чиновникам прискорити відкриття континентального шельфу Америки для гірничодобувних компаній і, що потенційно вибухонебезпечно, хоче дозволити американським компаніям вести видобуток у міжнародних водах. Про це повідомляє Euronews.
Як і очікувалося, указ Трампа про «вивільнення» критично важливих мінералів і ресурсів Америки на шельфі означає, що США мають намір розширити глобальну боротьбу за критично важливі мінерали, такі як літій і рідкісноземельні метали, до відкритого моря, в той час як більшість країн досі ведуть переговори про правила.
«Сполучені Штати стикаються з безпрецедентними проблемами в галузі економіки та національної безпеки у забезпеченні надійних поставок найважливіших мінералів, які не залежать від контролю іноземних противників», — йдеться у преамбулі 139-го виконавчого розпорядження президента з моменту вступу на посаду у січні. Далі у документі згадується Китай.
Згідно з опублікованим у четвер указом, урядові чиновники повинні оцінити «цікавість і можливості приватного сектору для розвідки, видобутку й екологічного моніторингу мінеральних ресурсів морського дна на зовнішньому континентальному шельфі США, в районах за межами національної юрисдикції та в районах у межах національної юрисдикції. розробки мінеральних ресурсів морського дна».
Масштаби амбіцій Трампа значно перевершують плани Норвегії, яка торік оголосила про свої власні наміри — тепер відкладені після відсічі з боку захисників довкілля — відкрити ділянки своїх арктичних територіальних вод для розвідки гірничодобувними компаніями.
У день, коли президент США підписав указ, норвезький прем'єр-міністр Йонас Гар Стере, який заявив, що парламентське блокування в останню хвилину амбіцій його уряду з розробки морського дна було лише відстрочкою, перебував у Вашингтоні для двосторонніх переговорів з питань України та торгівлі.
Прискорений шлях для геологорозвідки
Трамп доручив міністру торгівлі США Говарду Лютнику «прискорити процес розгляду та видачі ліцензій на розвідку корисних копалин морського дна та дозволів на комерційний видобуток у районах за межами національної юрисдикції відповідно до Закону про тверді мінеральні ресурси глибоководних ділянок морського дна».
Це означає, пояснює Euronews, що США використовують маловідоме внутрішнє законодавство 1980-х років, щоб обійти поточні переговори в рамках Міжнародного органу ООН з морського дна (ISA), який погодився запровадити мораторій до завершення переговорів щодо Гірського кодексу, який встановлює стандарти безпеки й охорони довкілля.
«Це явний випадок, коли жадібність гірничодобувних компаній переважає здоровий глузд. Будь-яка спроба прискорити глибоководний видобуток без належних гарантій лише прискорить руйнування наших океанів», — сказала Кеті Метьюз, головний науковий співробітник і старший віце-президент глобальної групи кампаній Oceana.
Цю думку підтримала і вашингтонська група Ocean Conservancy, віце-президент якої Джефф Воттерс зазначив, що ділянки морського дна США, які зазнали пробного видобутку 50 років тому, досі повністю не відновилися. Ба більше, цей крок адміністрації Трампа може спровокувати руйнівний поспіх у пошуках корисних копалин, які вже назвали новою нафтою.
«В односторонньому порядку здійснюючи видобуток корисних копалин у міжнародних водах всупереч думці решти світу, адміністрація відчиняє двері для інших країн, щоб зробити те саме», — сказав він.
Указ відбувся за попередженням генерального секретаря МСА Летиції Карвальйо минулого місяця про те, що «будь-які односторонні дії будуть порушенням міжнародного права». Проте США не входять до 169 країн, а також ЄС, які ратифікували всеосяжну Конвенцію ООН з морського права.
Вашингтон зробив це в той же день, коли Європейська комісія представила пропозицію про включення до законодавства ЄС пізнішої Угоди про біорізноманіття за межами національної юрисдикції (BBNJ), також відомої як Договір про відкрите море, який спрямований на створення величезних морських охоронюваних зон (MPA) у відкритому морі відповідно до біорізноманіття Куньмін-Монреальської угоди 2022 року.
Більше новин читайте на GreenPost.







