Догори
Дати відгук

Зелені принципи відновлення України: результат круглого столу FSC Україна

Існує потреба в подоланні усталених стереотипів щодо дерев'яних будинків як недовговічних чи пожежонебезпечних.

4 хв на прочитання26 Липня 2024, 19:30
Зелені принципи відновлення України FSC Україна Зелені принципи відновлення України FSC Україна
Поділитись:

 FSC Україна організувала перший із серії круглий стіл «Деревина у відбудові та розвитку України: державна політика, регулювання та цілі зеленого відновлення». Захід проведений з метою розкриття потенціалу деревини у зеленій відбудові та розвитку України за умов сучасних викликів.

Так, учасники обговорення наголосили на необхідності розробки чітких індикаторів для зеленого відновлення будівельного сектору, включаючи впровадження принципів New European Bauhaus (NEB) для поглиблення співпраці з європейськими партнерами та залучення довгострокових інвестицій в економіку України. Серед інших важливих аспектів було відзначено створення системи оцінки життєвого циклу матеріалів, розвиток модульного будівництва з використанням деревини, стимулювання використання сертифікованих матеріалів та інтеграцію екологічних рішень у міське планування. Існує потреба в подоланні усталених стереотипів щодо дерев'яних будинків як недовговічних чи пожежонебезпечних, а також популяризації підготовки фахівців у сфері сучасного дерев'яного будівництва.

Учасниками круглого столу були: голова комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк, заступник голови комітету ВРУ з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський, заступниця голови Державної інспекції архітектури та містобудування України Наталія Дюжилова, в.о. генерального директора «УкрНДНЦ» Наталія Олійник, директор ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Володимир Власюк, директорка проєктів відновлення України WWF-Україна Валерія Коломієць, завідувач кафедри НЛТУ Орест Кійко та інші провідні фахівці.

«Вітчизняна деревообробна галузь України спроможна забезпечити значну частину будматеріалів для відновлення. З огляду на цілі European Green Deal, що включає досягнення Україною «декарбонізації будівельного сектору», саме проєкти дерев’яного будівництва будуть цікавими для фінансування з боку ЄС», — розпочав дискусію експерт з економічного відновлення та сталого розвитку Брайан Мілаковський. — «Однак на цьому шляху є перешкоди, зокрема законодавчі обмеження щодо використання деревини у висотних будівлях. Крім змін державної політики, важливою є громадська згода щодо сприйняття деревини як зеленого ресурсу, тому необхідне посилення діалогу лісової галузі та громадськості».

«Зараз ведеться дискусія щодо ухвалення загальної законодавчої рамки стосовно того, як будуть виглядати основні принципи відновлення України. І саме принцип зеленого відновлення та трансформації буде одним з основоположних та зафіксованим на рівні чинного законодавства. На сьогодні ми маємо статистику, що 35% парникових газів припадають саме на будівельний сектор, зокрема на виробництво бетону, металу, пластику. Тому використання деревини дійсно є альтернативою та сприяє досягненню мети щодо декарбонізації будівництва», — наголосила голова комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

Дмитро Кисилевський, заступник голови комітету ВРУ з питань економічного розвитку, зазначив, що процес відновлення – це колосальна можливість розширити внутрішній ринок будівельних матеріалів, зокрема дерев'яних, на десятиліття вперед з позитивним ефектом для економіки країни.

«Першим кроком є пришвидшення адаптації нормативної бази європейських стандартів. Проте існує технічний бар'єр – відсутність лабораторної бази для видачі сертифікатів відповідності продукції стандартам якості й безпеки, а також створення декларацій за новим законом», — Наталія Дюжилова, заступниця голови Державної інспекції архітектури та містобудування України. Пані Наталія також підкреслила, що перегляд будівельних норм вже відбувається з урахуванням екологічних критеріїв, але важливо розуміти, що європейські стандарти зеленого будівництва, такі як LEED, BREEAM, Active House, DGNB, формувалися десятиліттями. В Україні вже розроблено першу редакцію стандарту зеленого будівництва для громадських будівель, яка враховує можливості вітчизняного ринку та положення європейських стандартів, зокрема NEB.

«Завдяки діалогу ми знаходимо точки дотику між законодавцями, державними структурами та громадянським суспільством у питаннях зеленої відбудови. Наразі вже існує міцний фундамент використання деревини для цих цілей, адже 45% лісів України та понад 400 деревообробних підприємств мають FSC-сертифікацію, проте продукція здебільшого експортується. Очікується, що запровадження критеріїв зеленого будівництва включно з інструментами заохочення та гармонізацією стандартів сприятимуть розвитку внутрішнього ринку, переходу до відповідального споживання та зрештою сприятиме євроінтеграції. Відбудова та розвиток нашої країни нерозривно пов’язані з деревиною зважаючи на її здатність до відновлення, потенціал накопичення вуглецю, придатність до вторинної переробки, низький рівень викидів та універсальність»,— підсумував результати заходу директор FSC Україна Павло Кравець.

Цей захід заклав фундамент для формування важливих партнерств і коаліцій, необхідних для досягнення цілей зеленої відбудови України. Створивши ефективну платформу для діалогу, FSC Україна планує продовжити серію круглих столів, забезпечуючи подальше обговорення та поглиблення співпраці між усіма зацікавленими сторонами.

Більше новин читайте на GreenPost.

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Більше з розділу Еко
Чорні ведмеді Аляски потрапили до приміщення для постачання й автопарку на об’єднаній базі Елмендорф-Річардсон, штат Аляска, що спричинило збій у роботі об’єкта. Фото: Офіс правоохоронних органів із збереження дикої природи JBER
На військовій базі на Алясці ведмеді влаштували собі шведський стіл із бойовими пайками (ФОТО)
3 хв на прочитанняВчора
Зображення згенеровано ШІ
Промислово розвинені країни пропонують 250 млрд євро на кліматичну допомогу: ось хто має заплатити
4 хв на прочитанняВчора
Скріншот відео Sotheby's
Найдорожчий банан у світі продали на аукціоні за 6,2 млн доларів: ось що вирішив зробити новий власник (ФОТО)
2 хв на прочитанняВчора
ФОТО: ілюстративне
Кабмін на засіданні ухвалив низку рішень у сфері спорту та захисту довкілля
1 хв на прочитанняВчора
До кінця листопада потужні магнітні бурі не прогнозують
1 хв на прочитанняВчора
Переміщення диких тварин будуть моніторити через бездротові технології
1 хв на прочитанняВчора
Погода здивує: синоптики прогнозують аномальний грудень
1 хв на прочитанняВчора
Україна та Азербайджан поглиблюють співпрацю у питаннях захисту довкілля
1 хв на прочитанняВчора
Більше з GreenPost
Зображення згенеровано ШІ
Відчуття падіння при засинанні — це нормально? Науковці пояснюють це дивне явище та наскільки воно небезпечне
3 хв на прочитанняВчора
Хірург Джозеф Якуб перед початком операції з видалення пахової грижі в операційній. Фото: Carl Gierstorfer і Laura Salm-Reifferscheidt
Міняють автомат Калашникова на хірургічні інструменти: медицина в Судані — країні, де все ще гірше, ніж у нас
11 хв на прочитанняВчора
Зображення створено ШІ
Фінляндія всьоме поспіль стала найщасливішою країною у світі: ось що робить фінів такими щасливими
1 хв на прочитанняВчора
Зображення згенеровано ШІ
Спонсор кампанії Трампа хоче купити «Північний потік-2», аби дати США важелі впливу на переговори щодо долі України
1 хв на прочитанняВчора
У США можуть заборонити поширені ліки проти застуди
1 хв на прочитанняВчора
У Молдові фермерам дозволили вирощувати промислові коноплі
1 хв на прочитанняВчора
На берег Каспійського моря викинуло майже 2 000 мертвих тюленів — ось що відомо про причини смерті
1 хв на прочитанняВчора
День гуманного суспільства: що передбачає ініціатива?
4 хв на прочитанняВчора