У коледжах Інгушетії (суб'єкт Російської Федерації, входить до складу Північно-Кавказького федерального округу) при видачі дипломів від випускників вимагають підписати повістку в армію або відмову від отримання повістки, за що передбачено адміністративну, а потім кримінальну відповідальність. Про це розповідає «Фортанга» з посиланням близьке до коледжу джерело.
«Щоб отримати диплом, тобі треба підписати повістку до армії. В іншому випадку тобі диплом не видають ніяк. Або ти отримуєш повістку, або ти підписуєш відмову від повістки. Тобто отримати повістку — це вже означає, тобі в армію треба, а відмова від повістки — це «привіт, в'язниця, рідна мати», — сказав співрозмовник.
За його словами, таку практику було запроваджено після того, як директор коледжу в Нижніх Ачалуках на нараді за участю глави республіки Махмудом-Алі Каліматовим заявив, що з його закладу до армії було призвано 30 студентів. Після цього співробітники військкоматів і чиновники «підхопили ідею», стверджує джерело.
Студентів змушують особисто приходити до коледжу для здобуття дипломів, додав він. Тобто молоді люди не мають змоги отримати їх поштою чи попросити видати документ члену сім'ї або довіреній особі.
Якщо випускник відмовляється підписувати повістку, про це відразу складають акт разом із понятими. Вперше за відмову від повістки передбачено адміністративну відповідальність за статтею 21.5 КоАП РФ «Невиконання громадянами обов'язків з військового обліку». Вона тягне за собою накладення штрафу від 500 до 3000 рублів. За повторну відмову притягнуть до кримінальної відповідальності за статтею 328 КК РФ «Ухилення від проходження військової та альтернативної цивільної служби». У цьому випадку призовникові загрожує штраф до 200 000 рублів, примусові роботи, арешт чи позбавлення волі до двох років.
Інгуський юрист Калой Ахільгов у коментарі «Фортанзі» зазначив, що законність такої практики «залежить від процедури оформлення повістки».
«Освітні установи можуть лише вручати повістки, але не можуть виписувати їх самостійно. Тобто спочатку військкомат має надіслати цю повістку на конкретного громадянина (громадян), а вже після цього організація може вручити її студенту», — пояснив він.
Тим, хто хоче уникнути отримання повістки до армії, юрист порекомендував після закінчення бакалаврату чи магістратури брати післядипломні канікули до 31 серпня та надати відповідну довідку до військкомату.
«Тоді весняний призов їх не повинен турбувати. І такі «автоматичні» повістки, видані разом із дипломом, втрачають своє значення», — додав він.
Також ми розповідали, що мобілізації не буде: вступати на контрактну службу в російській армії агітують уже школярів.