Європарламент просять захистити росіян — свідомих відмовників, дезертирів і тих, хто здався чи потрапив у полон

4 хв на прочитання17 Липня 2023, 20:24

Понад 60 антивоєнних ініціатив заступилися за «хороших росіян».

Понад 60 російських та міжнародних антивоєнних ініціатив звернулися до Єврокомісії та Європарламенту з проханням вжити заходів міжнародного захисту для свідомих відмовників від служби в армії РФ. Про це розповідають «Важливі історії», в чиєму розпорядженні є копія листа.

«Досі у відмовників від військової служби, дезертирів і тих, хто здався в полон, немає жодних гарантій безпечного перебування в будь-якій країні, тоді як у самій Росії їм загрожує кримінальне переслідування (а в гіршому випадку позасудові розправи). Тому правозахисники вимагають забезпечити притулок для відмовників воювати на території ЄС», — пояснили автори звернення «Важливим історіям».

Як йдеться у листі, «режимом Володимира Путіна створено механізми для переслідування тих громадян Росії, які відмовляються брати участь у вторгненні в Україну та бойових діях на її території, намагаються реалізувати право на свідому відмову від військової служби, дезертирувати чи здатися в полон»: це указ Президента РФ від 21.09.2022 N 647 «Про оголошення часткової мобілізації», закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу Російської Федерації та статтю 151 Кримінально-процесуального кодексу Російської Федерації», яким запроваджено кримінальну відповідальність за добровільну здачу в полон, посилено відповідальність за самовільне залишення частини та невиконання наказу, постанова Пленуму Верховного суду Російської Федерації N 11 від 18.05.2023 фактично про презумпцію винності щодо тих, хто потрапив у полон, та поправки до Федеральних законів «Про військовий обов'язок та військову службу» та «Про порядок виїзду з Російської Федерації та в'їзду до Російської Федерації», якими вводяться позасудове тимчасове обмеження на виїзд із країни для призовників, вилучення закордонних паспортів у громадян, призваних на військову службу, а також інші обмеження за неявку за порядком денним у військкомат: заборона керувати транспортними засобами, вчиняти реєстраційні дії з майном та фінансові операції тощо.

«Фактично це означає, що режим отримує легальну можливість будь-якої миті примусово відправити на злочинну війну безліч російських громадян. Очевидно, що один із найнадійніших способів захиститися від відправки на війну — залишити Росію і дістатися безпечних країн. Однак еміграція — вкрай складний процес: сухопутні кордони з країнами Євросоюзу фактично закриті, а спрощену процедуру отримання віз скасовано», — пишуть автори.

За оцінками російських правозахисників, кількість дезертирів, які потребують міжнародного захисту, не повинна перевищувати 1500 осіб на рік, а кількість росіян, які призиваються на строкову службу та подають заяви на альтернативну цивільну службу, не перевищує 1500 осіб на рік, відмову з яких отримують приблизно 47 %, — приблизна оцінка числа тих, кому знадобиться захист, за їх розрахунками, не більше ніж 2-3 тисячі осіб на рік.

Автори звернення пропонують:

Серед підписантів — демократичний рух «Весна», антивоєнний проект «Ідіть лісом», «Школа призовника», Рух свідомих відмовників, «Підтримка політв'язнів. Меморіал», Сахаровський рух «Мир. Прогрес. Права людини», Берлінська антивоєнна ініціатива inTransit, проект «Ковчег», Європейське бюро свідомої відмови від військової служби та інші.

Також нагадаємо, що третина росіян не може сказати про Путіна нічого поганого — опитування.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: