ЄС посилює обмеження на забруднення повітря, щоправда, з винятками

3 хв на прочитання10 Листопада 2024, 06:30
ФОТО: Забруднення атмосфери викидами / minprom.ua

Міністри охорони навколишнього середовища країн ЄС посилили регуляторне законодавство у питаннях якості повітря, але передбачили адаптаційні умови для його виконання.

Міністри охорони навколишнього середовища країн Євросоюзу підписали посилені обмеження ЄС щодо викидів забруднюючих речовин в атмосферу. Внесено зміни до Директиви про якість атмосферного повітря. Цей крок вітали екологи та прихильники охорони здоров'я населення, повідомляє Euronews.

Перегляд Директиви про якість атмосферного повітря наближає, хоча й не повністю, європейські норми якості повітря до суворих порогових значень, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров'я для таких газів, як оксиди сірки та азоту (NOx та SOx) та шкідливих мікроскопічних твердих частинок (PM), що утворюються в результаті руху транспорту та спалювання вугілля і деревини.

"Це була рідкісна, раз у покоління, можливість для законодавців переглянути стандарти якості повітря, щоб краще захистити здоров'я людей, і ми раді, що вони скористалися нею", - сказала Емма Бад, юрист екологічної групи ClientEarth, після сьогоднішнього голосування.

Юридична благодійна організація ClientEarth підтримує жителів Бельгії, Німеччини, Італії та Польщі в їх спробах подати позов проти влади за недотримання навіть існуючих стандартів, прагнучи домогтися визнання в суді прав людини дихати чистим повітрям.

ClientEarth відзначила як позитивний крок, зокрема, положення, які надають громадянам "чітке право звертатися до суду, щоб вимагати поліпшення ситуації від влади, нездатної захистити їх від незаконних рівнів забруднення повітря". Тепер можна буде вимагати від урядів виплачувати компенсації людям, здоров'я яких постраждало від незаконних рівнів забруднення повітря.

"Зараз уся увага прикута до країн ЄС, які починають готуватися до набуття чинності новим законом. Ми закликаємо їх заздалегідь планувати та ефективно розподіляти ресурси, щоб місцева влада могла вчасно виконати вимоги закону", - пояснила Бад.

Але хоча всі країни ЄС (крім Мальти, яка утрималася, заявивши, що їй буде неможливо дотриматися нового ліміту з діоксиду азоту, середньорічний рівень якого має бути знижено максимум до 20 мкг/м3 до 2030 року), раніше цього року підтримали посилення правил щодо якості повітря, узгоджені в попередньому порядку з Європарламентом, потім деякі висловили сумніви в письмових заявах.

Німеччина, зокрема, вхопилася за положення, яке дозволяє урядам відкласти дату виконання вимог до 2040 року у певних випадках, наприклад, за несприятливих кліматичних умов або транскордонного забруднення, або коли знадобиться заміна некерованої частки побутових систем опалення.

Проте Берлін додатково попросив Європейську комісію прискорити ухвалення додаткового законодавства, яке роз'яснює, що уряди не будуть змушені вводити заборону на кермування або закривати промислові підприємства у якості умови для продовження терміну.

Латвія стурбована тим, що перехідні періоди надто короткі для успішної реалізації нових положень, зокрема щодо створення систем вимірювання нових забруднюючих речовин.

Тим часом, Альянс здоров'я та навколишнього середовища (Health and Environment Alliance) заявив, що брудне повітря є головною екологічною загрозою для здоров'я в Європі. В організації послалися  на дані Європейського агентства з навколишнього середовища, згідно з якими лише 3% європейців не зазнають регулярного впливу надмірного рівня забруднення.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: