Є найчастішою причиною смерті від злоякісних новоутворень: рак легені — причини, симптоми, стадії

5 хв на прочитання01 Серпня 2024, 16:02
Зображення згенероване ШІ

Сьогодні Всесвітній день боротьби з раком легень. 

Щорічно 1 серпня відзначається Всесвітній день боротьби з раком легень. Це злоякісне новоутворення легені, що походить з епітеліальної тканини бронхів різного калібру. У всьому світі рак легень є найчастішою причиною смерті від злоякісних новоутворень як у чоловіків, так і у жінок. Про це захворювання розповів лікар-онколог, професор Рамін Іманов.

Залежно від місця появи рак легені поділяється на центральний, периферичний і масивний (змішаний).

Рак легень може вражати будь-яку частину органу. Проте вважається, що у 90-95 % випадків захворювання виникає з епітеліальних клітин, які вистилають великі та середні дихальні шляхи (бронхи та бронхіоли). Тому рак легень іноді називають бронхогенним раком або бронхогенною карциномою.

Злоякісні пухлини можуть відбуватися з клітин плеври (у цьому випадку пухлина зветься мезотеліома). У поодиноких випадках джерелом раку є допоміжні тканини легень — наприклад, кровоносні судини.

Причини розвитку раку легені

Основна причина розвитку раку легені — куріння. Близько 80 % пацієнтів із цією патологією — курці. 20 % випадків раку, що залишилися, пов'язують із такими факторами впливу, як радон приміщень, контакт з азбестовим пилом, важкими металами, хлорметиловим ефіром.

Підвищений ризик розвитку раку легені характерний також для осіб із хронічними запальними захворюваннями легень та осіб із фіброзом легень.

І все ж, основний внесок у ризик розвитку раку робить саме куріння. Пояснення цього факту досить просте: тютюновий дим містить і фізичні, і хімічні фактори канцерогенезу у великій кількості.

Симптоми раку легені

Симптоми раку легень різноманітні та залежать від локалізації та поширеності пухлини.

Нерідко їх не так просто виявити, бо різні симптоми раку легень є не завжди.

У людини з раком легень можуть спостерігатися:

Виявлення більшої частини цих ознак має насторожити та змусити терміново звернутися до лікаря.

Слід зазначити, що ці ознаки є неспецифічними, тобто притаманними багатьом захворюванням органів дихання. З цієї причини, на жаль, багато пацієнтів не поспішають бити на сполох.

Необхідно звертати увагу такі непрямі ознаки, як млявість, апатичність, втрату належної активності, а також на невелике безпричинне підвищення температури тіла — вона може маскувати рак легені під млявоплинний бронхіт або пневмонію.

Крім перелічених ознак, прийнято говорити також про лабораторно-клінічний паранеопластичний синдром. Його проявами при раку легені є гіперкальціємія (при плоскоклітинному варіанті раку), гіпернатріємія (при дрібноклітинному раку), гіпертрофічна остеоартропатія (при вівсяноклітинному раку легені) і т.д.

Лікування основного захворювання призводить до зникнення паранеоплатіческого синдрому.

Проте в 15% осіб початкові стадії раку легені перебігають абсолютно безсимптомно, отже, запідозрити його можна лише з допомогою обстеження. Зазвичай таким обстеженням є щорічний флюорографічний знімок. Якщо на знімку виявляється пухлиноподібне затемнення на зображенні, то діагноз рак легене не знімається, поки не буде доведено зворотне.

Ознаки, пов'язані з метастазуванням

При поширенні раку легень у кісткову тканину в місці ураження кістки можуть виникати болі.

Ракова пухлина, яка поширюється в головний мозок, може викликати неврологічні симптоми, до яких відноситься нечіткість зору, головний біль, судоми, або ознаки інсульту, такі як слабкість м'язів або втрата чутливості в певних ділянках тіла.

Необхідно звернутися до лікаря з появою:

Стадії раку легень

Визначення стадії раку включає оцінку розміру пухлини та її проникнення в навколишні тканини, а також наявність чи відсутність метастазів у лімфатичні вузли чи інші органи.

Оцінка стадії важлива визначення методу лікування даної пухлини, оскільки терапія раку легень залежить від конкретної стадії захворювання.

Визначення стадії також вкрай важливо для прогнозу життя пацієнта: що вища стадія ракової пухлини, то, як правило, гірший прогноз для життя пацієнта.

І стадія. Пухлина невеликого розміру або більше 3 см, без залучення плеври та регіонарних лімфовузлів, без віддалених метастазів.

ІІ стадія. Пухлина має ті ж параметри, що і на першій стадії, але з метастазами в бронхіальні чи мфатичні вузли.

IIIa стадія. Пухлина будь-якого розміру із залученням вісцеральної плеври, грудної стінки чи медіастинальної плеври й/або метастазами в бронхіальні чи середостінні лімфовузли протилежної сторони.

IIIb стадія. Пухлина будь-якого розміру, що проростає в органи середостіння (судини, стравохід, хребет, серце) з можливим метастазуванням в бронхолегеневі лімфовузли протилежної сторони, середовища лімфовузли чи надключичні лімфовузли.

IV стадія. Наявність віддалених метастазів, а також обмежений або поширений дрібноклітинний рак.

Правильна класифікація раку легені дозволяє скласти уявлення про тип пухлини, характер її зростання і розміри, наявність або відсутність поширення за межі легені. На підставі цих характеристик можна з більшою часткою впевненості прогнозувати перебіг хвороби, результати лікування. Крім того, від стадії та інших показників залежить сам план лікування.

«Друзі, не думайте що рак не лікується. Рак лікується — треба вчасно починати лікування», — закликає онколог.

Більше новин читайте на GreenPost.

Актуально

Читайте GreenPost у Facebook. Підписуйтесь на нас у Telegram.

Поділитись: